Cicero'nun Tusculanum Disputationes adlı yapıtında akademia felsefesi
Academy?s philosophy in Cicero?s Tusculan Disputaiones
  1. Tez No: 228208
  2. Yazar: CEMİL KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZAKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Felsefe, Ancient Linguistics and Cultures, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tezde, Cicero'nun Tusculanum Disputationes adlı yapıtında Akademia Felsefesinin etkilerini inceledik. Bu etkileri, Platon'un eserlerini inceleyip, karşılaştırmalı olarak gösterdik. Platon'un, Devlet, Phaedros, Phaedon, Yasalar ve Timaos adlı yapıtları bizim için yeterli bilgi sağlamıştır.Cicero ilk olarak Yeni Akademia'nın, veri simile yöntemini her zaman tartışma metodu olarak kullanmıştır. Ancak, özellikle birinci kitapta diyalektiği kullanırken, önemli hatalar yapmıştır.Birinci kitabında, ölümün kötü bir şey olmadığını kanıtlamak için ruhun ölümsüzlüğünü savunmuştur. Burada, Platon'un Phaedon ve Phaedros eserinden bolca alıntılar yapmıştır. Cicero bu kitapta kendi düşüncelerini desteklemek için Platon'un ruhun göç ettiği teorisinden de faydalanmıştır.İkinci kitapta, fiziksel acıları küçümser ve bunlara erkekçe katlanmayı öğütler. Burada da yine Platon'un üç kesinli ruh teorisinden bolca faydalanmıştır. Küniklerin, Epikurosçuların ve Stoacıların görüşlerini eleştirirken, Yeni Akademia'nın görüşlerini ise savunmuştur.Üçüncü kitapta, insanları ruhsal sıkıntılardan kurtarmayı ve ideal bir tedavi yöntemi bulmaya çalışır. Burada, Yeni Akademia'nın görüşlerini savunur. Bunun yanı sıra Stoacıların bu konudaki görüşlerini de genel olarak savunduğunu söyleyebiliriz.Dördüncü kitapta, Daha önceden Stoacıların yaptığı gibi, geri kalan tüm ruhsal rahatsızlıkları bir liste şeklinde sıralar. Burada da Platon'un üç kısımlı ruh teorisinden önemli ölçüde faydalanır. Stoacılar gibi, o da insan ruhundan tüm tutkuların kökünden çıkarılıp atılması gerektiğini savunur. Bu iki kitapta Platon'un Devlet adlı yapıtındaki düşüncelerle benzer olan birçok paragraf vardır.Beşinci kitapta, erdemin mutlu bir hayat için tek başına yeterli olduğunu savunur. Burada, birçok fikir çatışmasına rağmen, Stoacıları desteklediği görülür. Epikurosçuların ve Peripatosçuların görüşlerini ise eleştirir.Cicero, genel olarak beş kitapta da felsefe okullarının düşüncelerini birbirleriyle çatıştırmış ve bunlardan kendi düşüncesine en uygun olanı seçmeye çalışmıştır. Bu paragraftan da anlaşılacağı gibi, Cicero kendisini herhangi bir okulun öğretisine bağlı kalmak gibi bir zorunluluk hissetmemiştir. Fakat bu durum onun bazen tutarsızlığa düşmesine sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the thesis, we aimed to show Academy?s influences in Cicero?s Tusculanum Disputations in comparison with Plato?s works, especially Republic, Phaedon, Laws Phaedrus, Timaeus.First, he completely follows New Academy?s (Sceptic) veri simile method in this boks.İn first book, he establishes immortality of soul to prove that death is not evil and he also uses. İn this book he makes use of Phaedon and Phaedrus. He thoroughly supports Platon?s immigration theory. He makes constitutional mistakes using dialectic method.İn second book, he despise the physical pain. He make use of Platon?s three part of soul theory very much. He refuses Epicureans, Cyreanics and Stoics, and defends New Academy?s views. İn third book, to remove the mental stress, he intend to find ideal therapeutic method. Again he support New Academy?s views and generally Stoics. İn the fourth book, he argues the remainig disorders of soul and he lists all sort of these like Stoics. He make use of Platon?s three part of soul theory very much. He regards that all emotions utterly must be rooted out like Stoics. İn these book, Republic of Platon influences is very much. İn the fifth book, he completly supports that virtue is sufficient for happy life. He refuses Epicureans, and Peripatic?s views and follows Stoics.Generallly, Cicero, doesn?t mind bounding himself to defend one school or another. And this caused that he made mistakes.