Cicero'da ruh halleri üzerine bir çözümleme
An analysis of the emotions in Cicero
  1. Tez No: 695524
  2. Yazar: CANA VİLKEN ÇORAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM DÜRÜŞKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Felsefe, Ancient Linguistics and Cultures, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, Roma düşüncesinin en önemli fikir adamlarından biri olan Cicero'nun duygu konusuna yaklaşımını ele almaktır. Böylece Antikçağ felsefesinin en önemli tartışmalarından biri olan“duygu”konusunun Cicero'nun düşünce dünyasında ne derece önemli olduğu ortaya konulacaktır. Bu çerçevede, Cicero açısından, duygulardan arınmış bir zihne erişme, dolayısıyla mutlu ve dingin bir yaşama kavuşma yolunda felsefenin üstlendiği rol açıklığa kavuşturulacaktır. Bununla birlikte, Cicero'nun zihninde tasarladığı insan idealine bizi ulaştıracak en önemli yolun, insanın ruh hallerine yönelik çözümlemelerden geçtiği ortaya konacaktır. Bu amaç doğrultusunda Cicero'nun Tusculanae Disputationes adlı eserinin özellikle 4. kitabı temele konacak, Cicero'nun diğer eserlerindeki ipuçlarını da bu çerçevede değerlendirilecektir. Ayrıca Cicero'nun söz konusu eserinde ortaya koyduğu görüşler, Antikçağın, özellikle de Hellenistik dönem felsefe okullarının görüşleri doğrultusunda temellendirilecektir. Sonuç olarak Cicero'nun, Stoa Okulunun konuya ilişkin tartışmalarını derli toplu bir şekilde sunan en önemli kaynak olduğu vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to clarify the approach of Cicero, one of the most important intellectuals of Roman thought, to the subject of emotion. Thus, it will be revealed how important the subject of“emotion,”which is one of the most important discussions of ancient philosophy, is in Cicero's world of thought. In this context, according to Cicero, the role of philosophy in reaching a mind free from emotions and thus achieving a happy and tranquil life will be clarified. However, it will be proved that the most important way to lead us to Cicero's human ideal is the analysis of emotions. To that end, it will be examined Cicero's Tusculan Disputations, especially the 4th book of that work, and then will be debated the clues from Cicero's other works. Besides, the stances of Cicero will be grounded in ancient philosophy, especially the schools of philosophy of Hellenistic age. As a result, it will be emphasized that Cicero is the most important source presenting the discussions of Stoics on emotions.