Yapısal uyum programlarının içgöç ve kentsel işgücü piyasası üzerine etkileri: Kahramanmaraş örneği
Structural adjustment programs' effects on internal migration and urban labour market: A case study in Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 228211
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışmada, YUP'nın köyden şehre göç ve kentsel emek piyasaları üzerindeki etkileri, Türkiye'de Kahramanmaraş kentsel emek piyasası ölçeğinde araştırılmıştır. Kahramanmaraş kentsel emek piyasası, 1980 sonrası uygulanan YUP'nın özel kesim endüstrileşmesini ve ihracata dönük sanayileşmeyi desteklemeyi amaçlayan yatırım ve ihracat teşvikleriyle fabrikalaşmış bir şehirdir.Kahramanmaraş kentsel emek piyasasında yürütülen saha araştırması sonucunda, şehrin gelişmesinin teşvik politikaları ile hızlandırıldığı ve yerel sanayiin tekstil ve konfeksiyon sektöründe odaklandığı görülmüştür. Teşvik politikalarıyla yaratılan endüstriyel kümelenme, şehrin merkez ilçe köylerindeki vasıfsız emeği kent merkezine çekmiştir. Bu bağlamda yeni teşvik politikaları uygulamaya devam edilmekte ve köyden şehre göç, yakın yerleşim merkezlerinden daha uzak merkezlere doğru devam etmektedir.1980 sonrasında şehirde oluşturulan modern sektörün, kentsel emek piyasasının, birincil ve ikincil emek piyasaları ve bunların kombinasyonu olan geçiş özelliği gösteren emek piyasaları ekseninde bölümlenmesine yol açtığı gözlemlenmiştir. Buna göre modern fabrikalarda çalışan idari personel ve teknik elemanlar birincil sektör içinde temsil edilirken alt kademelerde çalışan büro elemanı ve vasıfsız işçiler ikincil sektör özelliği göstermektedirler. Kadınlar ve çocuklar da bu bağlamda ikincil sektör çalışanları olarak resmedilmektedir.
Özet (Çeviri)
Research subject of this study is the influences of structural adjustment programs on the internal migration and urban labour markets in the case of Kahramanmaraş urban labour market in Turkey.. Kahramanmaraş is a city province that industrialized with the SAPs investment and export incentive policies after 1980s.The results of field research in Kahramanmaraş urban labour market showed that the city?s growth is accelerated by the incentive policies and the local industry had focused on textile and garment industries after 1980s. The clustering created with the incentives pulled the rural population in to the city. At this context the incentive policies are carried out now on and the internal migration to the city from far rural regions is continuing.The modern sector that formed after the 1980 segmented the labour market to the primary and secondary sectors and other intermediate forms of labour market segmentation. According to this, managing personnel and technicians are represented in the primary sector and the office boys and unskilled workers are represented in the secondary sector. Women and children are also shown as secondary sector workers.The concluding remark of the study is that Turkey?s local labour markets ?as result Kahramanmaraş local labour market- are articulated to the core capitalist economies by global commodity chains especially in textile and garment industries.