İmtiyazlı paylar
Prefered shares
  1. Tez No: 228214
  2. Yazar: FATMA BANU POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Polat, Fatma Banu, İmtiyazlı Paylar, Dönem Projesi, Danışman: Doç. Dr. Kemal Şenocak, 42 s.Anonim ortaklıklar, serbest piyasa ekonomisinde önemli rol oynayan kurumlardır. Gerçekten de; anonim ortaklıklar, kendi başlarına üretime elverişli olmayan küçük birikimleri toplayarak büyük sermayelerin oluşmasına olanak verebilecek kurumlardır.İmtiyazlı paylar ise anonim ortaklıkların bu şekilde sermaye toplayabilmeleri için kullanabilecekleri araçlar olarak kullanılabilmektedirler. Sermayesini artırmak ve dışarıdan sermayeye katkı yapılmasını isteyen anonim ortaklıklar, bu katkıyı elde edebilmek için imtiyazlı paylar ihraç edebilmektedirler. Öte yandan; imtiyazlı paylar, eski pay sahipleri tarafından dışarıdan gelen katılımlar karşısında kontrolü ellerinde tutabilmek amacıyla da kullanılabilmektedirler.?İmtiyazlı Paylar? başlıklı bu çalışmada, Türk Hukuku'na göre imtiyazlı payların ve imtiyazlı paylar genel kurulunun nitelikleri incelenecektir. Bu inceleme yapılırken esas olarak mevcut mevzuat kapsamında açıklamalar yapılacak, konu ile ilgili Yargıtay kararlarına yer verilecek ve gerekli yerlerde güncel Ticaret Kanunu Tasarısı'nın ilgili hükümleri de incelenecektir.Çalışma, niteliği gereği iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk olarak imtiyazlı paylar, ikinci olarak ise imtiyazlı payların korunması için öngörülmüş bir yol olan imtiyazlı paylar genel kurulu incelenecektir. İmtiyazlı paylar bölümünde, ilk olarak imtiyazlara ilişkin genel bilgiler verilerek nitelikleri, ihraç edilme yöntemleri açıklanacak, ikinci olarak ise çeşitli imtiyaz türlerine yer verilecektir. İmtiyazlı paylar genel kurulu bölümünde ise ilk olarak imtiyazlı paylar genel kurulun imtiyazları ne şekilde koruduğu anlatılacak ikinci olarak ise kurulun yapısı ve işleyişi hakkında bilgiler verilecektir.
Özet (Çeviri)
Polat, Fatma Banu, Prefered Shares, Term Project, Advisor: Assoc. Prof. Kemal Şenocak, 42 p.Incorporated companies are foundations which performs an important role in free market economies. They via collecting the small savings which are not relevant for production alone, enables consisting bigger capitals, indeed.By means of prefered shares above mentioned savings could be collected by incorporated companies. Incorporated companies which desires to increase its capital and contributions from the outside, they could be issuance prefered sharess for this contribution.On the other hand the prefered shares also to be used by early shareholders despite the outher contributions to maintain their control.In this research named ?Prefered shares? focused to examine the general eligibilities of the Prefered shares and general assembly of prefered shareholders according to the Turkish Law. In case of this examination, scopes of giving explanations about the regulations in force, basically and give place to the Yargitay decisions and in case of necessity current Draft for Trade Code?s related articles also examined.Because of its characteristic the thesis mainly consists of two sections. Firstly the prefered shares and secondly the general assembly of prefered shareholders which is prescribed for protecting the prefered shareholders. In the section for the prefered shares, principally acquaint general informations for them, reveals the attribution and issuance procedures and secondly give place to various prefered shares types. In the section about the general assembly of prefered shareholders it could firstly be explained that general assembly of prefered shareholders wherein protects the prefered shareholders then secondly given general directions about the composition and operation of the general assembly.