Kur'an perspektifinden dünyanın değeri
The worth of the world in the perspective of the Qur?an
- Tez No: 228216
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
?Kur'ân Perspektifinde Dünyanın Değeri? Doktora Tezi, Danışman: Prof Dr. İdris ŞENGÜL. 231+5 sayfa.Yüce Allah dünyayı ve üzerindeki varlıkları mükemmel bir şekilde yaratmıştır. Dünya üzerindeki her varlık, Allâh'ın varlığının, birliğinin isim ve sıfatlarının en büyük kanıtıdır. Bu açıdan bakıldığında dünya, zatı itibariyle büyük bir değer ifade etmektedir.Dünya, yaratılış bakımından herhangi bir kötülük içermemektedir. Dünya üzerindeki kötülükler, insanların davranışları neticesinde meydana gelmektedir. Allâh Teâlâ hem dünyayı ve hem de âhireti, Müslümanların mutlu olması için yaratmıştır. Âhiret mutluluğu için dünya nimetlerini terketmek doğru değildir. Çünkü Allâh, dünya üzerindeki her nimeti Müslümanların faydalanması için yaratmıştır.Tezimizin giriş bölümünde, konunun daha iyi anlaşılmasını sağlamak için Yahudi, Hıristiyan, Müslüman ve inanmayanlara göre dünyanın değeri konusunda bazı kısa bilgilere yer verdik.I. Bölümde, ?dünya? ve ?hayat? kavramlarını tahlil ettikten sonra ?el-hayâtü'd-dünya? kavramını anlam olarak inceledik. Bu kelimeleri anlam bakımından ele aldıktan sonra, dünyanın zâtı itibariyle övülmesi ve dünya üzerindeki hayatın yerilmesi konularını işledik. Ayrıca bu bölümde mutasavvıflara göre dünyanın değeri konusunu ele aldık.II. Bölümde, Allâh'ın isim ve sıfatlarının tecelligâhı olması bakımından dünyanın değerini, ?âyet? kelimesinin anlamlarını ve ?kevnî âyetlerin? Yüce Allâh'ı tanıtmadaki rolünü ele aldık.III. Bölümde, âhiretin mezraı olması itibariyle dünyanın değeri konusu üzerinde durduk. Yine bu bölümde, maddî ibâdetlerin yerine getirilmesindeki öneminden dolayı, dünya malının değerini dile getiren bazı kısa başlıklara yer verdik.Tezin sonuç kısmında ise çalışmanın özetini yaptıktan sonra, tezimizi bibliyografya ile sonlandırdık.
Özet (Çeviri)
?The Worth of the World in the Perspective of the Qur?an? Dissertation, Advisor: Prof Dr. İdris ŞENGÜL. 231+5 pages.Allah has created the World and assets over it perfectly. Every thing over the World indicates his existence, oneness, name and attributions. From this point The World has a big importance because of itself.The World has not involved any evil in itself. The evil in the World takes place through behaviors of human being. Allah has created The World and the hereafter for the good of Muslims. It is not true to leave benefactions of worldly life for hereafter happiness, because Allah has created all benefactions for profiting Muslims.In the beginning of the study we examined the worth of the world according to Jewish, Christians, Muslims and non- believers to make the subject to be understood better.In the first chapter, after examining the concepts of ?ad-dunya? and ?al-hayat? we explained the meaning of `al-hayatu?d-dunya?. We examined the praiseworthiness of the worldly life itself and denigrating of it. We also, examined the worth of the worldly life according to Sufis.In the second chapter, we examined the worth of the worldly life in relation of it?s being the place of reflection God?s names and attributions. It is also examined the meanings of ?verse? and ?cosmic verses? roles in making Allah being known.In third chapter, we examined the worth of the world in relation of its being preparation for hereafter life. We also examined the worth of goods for its importance in practicing some kind of religious obligation relating to wealth.In the end of the study we summarized the thesis and put the bibliography at the end.