Catherina Mackinnon'un görüşleri çerçevesinde boşanma nedenleri bakımından hukukta cinsel tahakküm
Sexual subordination from the point of the view divoce reason in law of Catherina Mackinnon's opinion's framework
- Tez No: 228220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLRİZ UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Cinsel tahakküm kadınların sistematik bir biçimde insan onurundan, saygı görmekten, toplamsal kaynaklardan ve mülkiyetten, fiziksel güvenlikten, toplumun eşit bir üyesi olarak muamele görmekten, toplumsal güçten, ifade özgürlüğünden vb. haklardan yoksun bırakılmasıdır.MacKinnon hâkimlik-tâbilik ilişkisinin erkeklerle kadınlar arasında da erkeklerin lehine kadınların aleyhine olacak biçimde var olduğunu iddia etmektedir. Kadınlarla erkekler arasındaki bu ilişkinin de tıpkı diğer hiyerarşik ilişkiler gibi insanı doğasından değil, toplumsal ilişkilerden kaynaklanmaktadır. Yani kadınların erkeklere olan tâbiliği biyolojik cinsiyetlerinden kaynaklanmamakta, toplumsal cinsiyetlerinden kaynaklanmaktadır.MacKinnon'a göre her kim hayatta güce sahipse hukukta da güce sahip, ya da hayatta kim güçsüzse hukuk karşısında da güçsüzdür. Yani hayatta güçlü olan hukukun nasıl olması gerektiğini belirler. Güçsüz olanlarda güçlülerin belirledikleri hukuka göre yaşarlar. Dolayısıyla da kadınlar henüz erkeklerle eşit toplumsal güç ve iktidar sahibi olmadığı için yaşadıkları toplumun hukukunun belirlemekte söz sahibi değildirler. Bu nedenle kendi belirledikleri hukukun altında değil, erkeklerin belirledikler hukuku altında yaşamaktadırlar.Bu çalışma kapsamında kadın-erkek eşitliğine dayandığı iddia edilen Türk Medeni Kanunun yalnızca boşanma nedenlerine yönelik düzenlemeleri içeren kanun maddeleri kadın bakış açısından hareket edilerek değerlendirildiğinde kadınla erkek arasındaki güç eşitsizliğini görmezden gelerek, soyut eşitlik esasına dayanan bu kanun maddelerin realitede kadın erkek eşitliğine aykırı olduğu öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Sexual domination is women?s sistematicaly deprival of human dignity, been respected, resources and property, physical security, being threated as equal member of society, having social power, speech of freedom etc.MacKinnon claimed that mah have more advantaged over in dominance and dependency relation. This relation between women and man a like other hierarchial relations does?nt originate from human nature but social relations. Namely, women subordination dose?nt originate theri sex, but their gender.According to MacKinnon?s opinion whoever have power in life will have power in law or whoever powerness in life will be powerness in law. The powerfull determine how to law should be. The powerness live according to determinated law. Thereforethe women who don?t have equal societal power and influance they do?nt have right to determinate the rules of the society they live in. So they have to live under the law the man determinated not themselves.In this framework Turkish Civil Code?s only divorce reasons regulations which claimed that to be based on equity of women and men, examined to women perspective. This regulations which depend on formel equity, overlook power equity between the women and man. So divorce reasons regulations are not depend on equity of women and men.