Türkiye Selçukluları Döneminde Karamanlılar
Karamans in the period of Turkey Seljuqs
- Tez No: 228230
- Danışmanlar: PROF. DR. FEDA ŞAMİL ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmamızda, 13. yüzyılın ikinci çeyreğinden Türkiye Selçuklularının yıkılışına kadarki geçen sürede Karamanlıların siyasi, sosyal ve kültürel hayatları üzerinde durulmuştur. Karamanlıların Anadolu'nun güneyine yerleştirilmeleri ve burada bir beylik teşkil etmeleri açıklanmıştır. Siyasi bir güç olarak ortaya çıkan Karamanlıların önce Türkiye Selçukluları daha sonra Moğollar ile giriştikleri iktidar mücadelesi izah edilmiştir. Bununla birlikte Karamanlıların ekonomik, kültürel ve sanatsal faaliyetlerine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, it has been informed the social, political and cultural lives of the Karamans from the period of second quarter of the 13th century through the decadence of the Turkey Seljuqs. It has been published that they had been settled in the South side of Anatolia and they had formed a principality there. It has been explained that, the Karamans, which had appeared as a political power, first fought against the Seljuqs and then against the Mongolians for the potency. It has been also mentioned the commercial, architectural, cultural and artistic activities of Karamans.