1991 yılından günümüze kadar Afganistan ve Türkiye ilişkileri
The relationship between Afghanistan and Turkey from 1991 to present
- Tez No: 228231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Sovyetler'in isgalinden kurtulan Afganistan, Soğuk Savas'ın ardından, yenidenyapılanma sürecine girememis, iç savasla, Taliban dönemiyle daha sonra da ABD'ninisgaliyle, hiç ara vermeden sıkıntılara göğüs germek zorunda kalmıstır. Afganistan için?Özgürlük Harekatı? adı verilen isgalden sonra Afganistan yaralarını sarmaya baslamıs,yılların verdiği izi silmeye ancak bu dönemden sonra baslayabilmistir.Afganistan, yıllar boyunca bulunduğu konumun bedelini ödemek zorunda kalmıs,kendini medeniyetler çatısması içinde bulmustur. Komünizmin çöküsünden sonra sömürgeciBatı ülkelerinin gözdesi haline gelen Afganistan, yine hesaplar ülkesi olmustur. Daha önceKomünizm'i düsman bilen Batı dünyası komünizmin çökmesinden sonra kendine ?slamdünyasını düsman olarak görmeye baslamıstır. Ama Afganistan Sonsuz ÖzgürlükHarekatı'ndan sonra uluslararası toplumun yardımları ile bu sefer kendini ileriye götürmeyebaslamıstır. Bu dönemde Afganistan'da istikrarın sağlanması ve geçici yönetime yardımcı olmak içinkurulan UGYK, Afganistan'ın yaralarını sarmak için yardımcı olmustur. Altı aylık dönemlerle liderliksistemi ile yönetilen UGYK liderliğini Türkiye iki kez yapmıs ve bunu da basarı ile yürütmüstür.Türkiye gerek UGYK liderliğinde TSK ile gerekse T?KA ile yapılan yardımlar Afganistan halkınınrefaha ve daha ileri seviye yasam standartlarına kavusmasını sağlamıstır.Sonuç olarak bu tez, 1991 yılından günümüze Afganistan'da yasanan iç savaslardöneminden ve bu dönemde ortaya çıkan Taliban yönetiminden, 11 Eylül saldırısı ve busaldırı sonrası Afganistan üzerinde yapılan hesaplardan ve daha sonrasında Afganistan'ınyapılanmasından ve tüm bu süreçlerde Türkiye ile olan iliskilerinden bahsetmektedir.
Özet (Çeviri)
Afghanistan, being saved from occupation of Soviet Union, following the Cold War,couldn?t initiate its restructuring process and then due to the civil war and Taliban period andlater due to the occupation of USA, had to fight perpetually against many difficulties.Following the occupation called ?Operation of Liberty? for Afghanistan, Afghanistan startedto cure itself and can start to reset all damages occured during these years just after thisperiod.Unfortunately, Afghanistan had to compensate its location for years and was in themiddle of a conflict of civilizations. After the fall of communism, Afghanistan being thefavorite of colonialist western countries was became again the country of benefits. Westernworld being against communism, after the end of communism, now was against Muslimworld. But Afghanistan after endless Operation of Liberty, through international aids havestarted to grow.At this period, UGYK incorporated to ensure stability in Afghanistan and to helptemporary government, helped Afghanistan to cure itself. Turkey was leader of UGYK twicegoverned by leadership system composing of 6 months periods and handled this chargesuccessfully. Turkey either its UGYK leadership and aids made throug TIKA, has broughtprosperity and higher living standards to the people of Afghanistan.Consequently this dissertation is mentioning civil wars period happened inAfghanistan from 1991 to present and the Taliban government, September 11 and objectsabout Afghanistan after this attack and restructuring of Afghanistan and its relationship withTurkey during this period.