Hz. Osman ve sonrası dönemde Kur'an'ın metinleşme târihi
The history of the textualization of the Qur?an in the period of the Caliph Othman and afterwards the caliph
  1. Tez No: 228236
  2. Yazar: ZEYNEL ABİDİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Hz. Muhammed'in içinde yaşamış olduğu toplumun yazı ile ilgili durumunu târihi verilerden hareketle analiz etmek suretiyle, sağlığında Hz. Muhammed'in Kur'ân'ı yazdırdığına dair haberleri değerlendirmeye tabi tuttuk. Ayrıca Ebû Bekir dönemindeki cem' çalışmasını ele aldık.İkinci bölümde Hz. Osman döneminde Kur'ân ile ilgili yapılan çalışmaları inceledik. Bir kısım müsteşriklerin Kur'ân'ın en iyi ihtimalle Emevîler döneminde derlenmeye başladığına dair tezlerini daha iyi analiz edebilmek için bu bölümde Hz. Osman dönemindeki çalışmaları aktaran rivayetleri târihsel-tenkitçi yöntemle tahlîl ettik.Üçüncü bölümde Hz. Osman sonrası kitâbet ve kırâat boyutuyla yaşamış olduğu süreçleri ele alarak Kur'ân'ın bu günkü şeklini alıncaya kadar geçirmiş olduğu evreleri ortaya koymaya çalıştık.Neticede Kur'ân'ın Hz. Muhammed'in sağlığında yazıya geçirildiğine, ancak yazı malzemelerinin elverişsizliğinden dolayı bugünkü anlamda tertip edilemediğine; Hz. Ebû Bekir döneminde kullanımı kolay bir malzeme üzerine yazılarak bir kitap haline getirildiğine; Hz. Osman döneminde de bugünkü tertibe göre sıralanarak Müslüman toplumun belirli bir okuyuş üzerine birleştirilmeye çalışıldığına şahit olduk. Ayrıca Hz. Osman'dan sonraki dönemlerde alternatif okuyuşlara açık olan Kur'ân ifadelerin Müslüman toplumlarda farklı şekillerde seslendirilmesinden dolayı Kur'ân'ın harekelenmesine, noktalanmasına ve kırâat ihtimallerinin azaltılması için siyasî tedbirlerin alınmasına da şahit olduk.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. In the first chapter, we studied the situation of the scripture in the society where Prophet Muhammad had lived from the point of historical approach. Also we studied the reports concerning the Qur?an had been written in the Prophet Muhammad?s time. Caliph Abu Bakr?s works on jam? of the Qur?an (to bring together the Qur?an) is examined in this part.In the second chapter, we studied works of Caliph Othman related with the Qur?an. We criticized Orientalist?s works which claim that the Qur?an was collected in the Umayyad Caliphate period. For this purpose in this chapter, we studied reports in the Caliph Othman?s period through historical and critical perspective.In the third chapter, we studied the process of the Qur?an in terms of qıraah and kitabeh afterwards the Caliph. Also we analyzed the phases of the Qur?an until its current shape.In conclusion, we put forward that the Qur?an was written in the Prophet Muhammad?s time even though it could not arrange as we understand today because of the lack of writing equipment. The Qur?an has textualized with usable materials and arranged to the current form in the time of Caliph Abu Bakr. Also we realized that the political cautions have been taken to prevent different readings of the Qur?an and to make correction and punctuations of the text after the period of Caliph Othman.