Marmara denizinde çevresel güvenlik
Environmental security in the Marmara sea
  1. Tez No: 228249
  2. Yazar: SEÇİL MİNE TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP GÜNAY İSBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Çevresel güvenlik kavramı, Soğuk Savaş sonrası dönemde önemi giderek artan insan güvenliği, ortak güvenlik ve kaynak çatışması yaklaşımlarını da içine alan çok geniş bir kavramdır. Güvenlik politikaları geleneksel güvenlik anlayışının yanısıra çevre ile ilgili politik yaklaşımları da içine alacak şekilde genişlemelidir. Çevre sorunları askeri yöntemlerle çözülememekte, devletler bu sorunların çözümünde yetersiz kalmaktadırlar. Çevresel güvenlik yaklaşımı bu sorunlar karşısında bir araç olarak görülmektedir.Marmara Denizi'nde birçok çevresel güvenlik riski vardır. Bu riskler, deniz ekosistemini ve bölgede yaşayanları tehdit etmektedir. Marmara Denizi ve Bölgesi hem Türkiye'nin ulusal hakları bağlamında hem de buradaki ortak değerler bağlamında korunması gereken bir alan olarak kabul edilmektedir.Çalışmanın amacı, çevresel güvenlik yaklaşımları ekseninde Marmara Denizi'nin çevresel güvenlik sorunsalını ele almak ve Marmara Denizi ve Bölgesi'nde ortaya çıkan çevre sorunlarının çözümü için bir çerçeve oluşturmaktır. Çalışmanın ilk bölümünde kavramsal çerçeve çizilerek, geleneksel güvenlik anlayışı, çevresel güvenlik, insan güvenliği ve kaynak çatışması konuları ele alınmıştır. İkinci bölümde, Marmara Denizi'nin çevresel güvenlik sorunsalı incelenmiştir. Bu bölümün son kısmı Marmara Denizi ve bölgesindeki temel çevre sorunları ile bu sorunların giderilmesi için temel önerileri kapsamaktadır. Son bölüm ise, Marmara Bölgesi'ndeki iller ile Marmara Denizi'ne kıyısı olan iller ve ilçelerin belediye başkanları ile yapılan anket çalışması, anket sonuçları ve temel değerlendirmelerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of environmental security whose importance is increasing after Cold War is a wide concept that contains the human security, common security and resource conflict approaches. Security policies must be widened with the political approaches about environment in addition to the traditional security policies. The environmental problems can not be solved with military methods, the governments become inadequate about solving these problems. Environmental security approach is seen as an instrument over against these problems.There are lots of environmental security risks in the Marmara Sea. These risks are threathening the sea ecosystem and the people. The Marmara Sea and Region are accepted as an area which must be protected in terms of the national rights of Turkey and global commons in this area.The main objective of the study is to handle the environmental security problematic of the Marmara Sea in terms of environmental security approaches and to form a framework to solve the environmental problems in Marmara Sea and Region. In the first part, conceptual framework, traditional, environmental and human security and resource conflict are discussed. In the second part, the environmental security problematic of the Marmara Sea is examined. It also includes the main environmental problems in the Marmara Sea and Region and the main suggestions. Last part consists of the sample survey made with the mayors or the environmental units of the provinces in the Marmara Region and the provinces and districts which are coastal to the Marmara Sea, the results and the main evaluations.