Gaziantep güneybatısı-Kilis civarındaki geç kretase-eosen yaşlı birimlerin nanno-plankton biyostratigrafisi ve sayısal değerlendirmesi
Nannoplanton biostratigraphy of the late cretaceous-eocene units in western Gaziantep-Kilis area and quantitative analysis
  1. Tez No: 22825
  2. Yazar: İLKNUR ŞENGÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDİA TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GAZİANTEP GÜNEYBATI SI -Kî Lî S CİVARINDAKİ GEÇ KRETASE -EOSEN YAŞLI BİRİMLERİN NANNOPLANKTON Bİ YOSTRATİ GRAFİ Sİ VE SAYISAL DEĞERLENDİRMESİ İLKNUR SENGÜLER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. VEDİA TOKER Jüri: Prof. Dr. Vedia Toker Doç. Dr. Demir Al tiner Doç. Dr. Yavuz Okan 1993, 149 Sayfa Bu incelemede, Gaziantep güneybatısı -Kilis civarında yüzlek veren Geç Kretase-Eosen yaşlı birimleriniçerdiği nannoplanktonlara dayanarak biyostratigrafi çalışması yapılmıştır. Çalışma alanında 8 stratigrafi kesiti ölçülmüş ve 166 örnek alınmıştır. Killi kireçtaşı, kiltaşı ve marn 1 i toloj isindeki örneklerde, 55 nannoplankton türü tanımlanarak 10 nannoplankton zonu belirlenmiştir. Bu zonlar: - Ar khange l s ki el la cymbiformis Zonu C Al t -Or t a Maestri htiyen} Lithraphidites quadratxis Zonu COrta Maestri hti yen' nin üstü-Üst Maestri hti yenD - Crv.ciplacolith.us tenius Zonu CAlt DaniyenD - Chiasmolithus tenius Zonu CÜst Dani yen-Alt MonsiyenDII - Elli pso lit hus mace llus Zonu C Monsi yerO - Fasciculi thus tympaniformis Zonu CÜst MonsiyenD - Heliolithus kleinpellii Zonu CÜst Monsiyen-Alt Tanesiyen} - Discoaster mohleri Zonu C Tanesi yen} - Discoaster multiradiatus Zonu CTanesiyenD - Discoaster lodoensis Zonu ClpresiyenD Yukarıda tanımlanan nannoplankton zonları Türkiye'de ve diğer ülkelerdeki çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Seçilen kesitlere ait örneklerde yapılan sayısal değerlendirmeler ile karbonat oranı ve nannoplankton türleri arasındaki ilişki belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Gaziantep, Kill's, Geç Kretase, Eosen, Maestrihtiyen, Daniyen, Monsi yen, Tanesi yen, î presi yen, Biyostratigfafi, Stratigrafi Kesiti, Zon, Nannoplaffkton türü
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters. Thesi s NANNOPLANTON BI OSTRATI GRAPHY OF THE LATE CRETACEOUS-EOCENE UNITS IN WESTERN GAZÎ ANTEP-KÎLÎS AREA AND QUANTITATIVE ANALYSIS İLKNUR SENGÜLER Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Science Department of Geological Engineering Super vi sor : Pr of. Dr. VEDl A TOKER Jury : Prof. Dr. Vedia Tok er AssocMo I - Dr. Demi r Altı ner. Assoc Pr4-Dr- Yavuz okan 1992, 149 Pages In this investigation, a biostr ati graphical study based on nannoplanktons has been carried out Late Cretaceous -Eocene formations of western Gazi antep-Ki 1 i s area. Eight stratigraphic sections were measured and 166 samples were collected from the clayey limestones, claystones and marls. In the samples, 55 nannoplankton species have been identified and 10 nannoplankton zones have been distinguished. These zones are, - Arkhangelskiella cymbiformis Zone CLower Maastrichtian- Middle Maastricht i anD - Littxraphidites quadratus Zone CMiddle Maastrichtian-Upper Maastricht i an3IV - Cruciplacoli thus tenius Zone CLower DanianD - Chiasmal i thus danicus Zone CUpper Danian-Middle MontianD « - Ellipsolithus macellus Zone CMontianD - Fasc iculit hus t yrnpani f ormi s C Upper Monti anD Heliolithus kleinpellii Zone CUpper Montian-Lower ThanetianD - Discoaster mohleri Zone CThanetianD - Discoaster multiradiatus Zone CUpper ThanetianD - Discoaster lodoensis Zone CYpresianD Nannoplankton zones described above are compared with the studies in Turkey and other countries. Quantative analyses on selected samples of measured sections showed the existence of a relationship between carbonate content and nannoplankton species KEY WORDS: Gaziantep, Kilis, Late Cretaceous, Eocene, Maastrichtian, Danian, Montian, Thanetian, Ypresian, Biostratigraphy, Stratigraphic section, Zone, Nannoplankton species