Osmanlılarda eczacılık
  1. Tez No: 22826
  2. Yazar: SEVİNÇ ŞIPKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RATIP KAZANCIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu tez çalışmamızda Osmanlılar döneminde Eczacılık mesleğinin gelişiminin sistemli bir yol izleyip izlemediğini incelemeye çalıştık. Eczacılık mesleği bilimsel nitelik alana kadar geçen sürede insanların hastalıklarla nasıl mücadele ettiklerini araştırdık. Bu dönemlerde ilaç olarak neler kullandıklarını ve ilaçları nasıl ve kimlerden temin ettiklerini incele - dik. Eczacılık okulu açılana kadar eczacıların nasıl yetiştiğini araştırdık. Eczacılık okulu açıldıktan sonra eğitimin daha düzenli yapıldığını ve okuldan mezun olan eczacıların daha bilimsel ve sistemli çalıştıklarını gördük.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY We have tired to evaluate the development of pharmacology and to find out whether it has prcfressed systematically are not during otoman period. We have studied how the people used to cope with the deseases untill pharmacohopy proved it self as a science. Besides, we have studied what they used as a drog and how and from what sauree they ablained it. We have also studied in which way the education of pharmacology has been held untill the establishment of the school of pharmocology. After the estabishment of the school, the education has improved and those graduated from the school had the chance to study more systemalically and scientifically.