Yönetimin demokratikleşmesi bağlamında Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve halkla ilişkiler uygulamalarına ilişkin bir değerlendirme
An analysis on the law concerning right to know and public relations in the context of democratization of the administration
  1. Tez No: 228253
  2. Yazar: SUNA ERTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Hukuk, Kamu Yönetimi, Public Relations, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tezin amacı, bilgi edinme hakkının kavramsal çerçevesini çizerek, uygulamaları hakkında yapılacak bir değerlendirme ile yönetimin demokratikleşme eğilimindeki potansiyelini ortaya koymaktır. Bu bağlamda, bilgi edinme hakkının, kamu yönetiminde yönetim-halk ilişkisini iyileştirmeye yönelik olarak yürütülen halkla ilişkiler faaliyetlerinin etkinliğinin artırılmasında sunduğu yeni açılımlar, uygulama pratikleri kapsamında ele alınmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde bilgi edinme hakkının tanımı ve kapsamı üzerinde durularak, temel bir hak olarak tarih içindeki gelişimine, uluslararası belgelerdeki yerine ve dünyadaki uygulamalarına bakılmış, kamu yönetimindeki paradigmasal dönüşüm ve demokratikleşme talepleri çerçevesinde gizliliğin kural olduğu bir yönetim anlayışından açıklığın kural olduğu yönetim anlayışına doğru evrilen süreçte bilgi edinme hakkının önemine vurgu yapılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde ise, Türk kamu yönetiminde bilgi edinme hakkının gelişimi ile 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nu incelenmiş, bu kapsamda Türk kamu yönetiminin farklı sektörlerinde hizmet sunumu yapan üç kamu kurumunda Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nu uygulamaları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at drawing the theoretical frame of the right to know and revealing its potential in effecting the democratization inclination of the administration, through an analysis on the practices of the right. In this context, the thesis focuses on the new dimensions brought by the right to know, in terms of the effectiveness of the public relations activities conducted to improve the relationship between the administration and the public in the public administration system.The first part of the thesis offers the definition and scope of the right to know, its development in history as a fundamental right, its place in the international documents and its practice all over the world, with an emphasis on the paradigmatic transformation in the public administration. This transformation process illuminates the significance of the right to know which has been transforming into management approach having transparency at the core, out of a management approach having secrecy at its core in terms of the demands for democratization.The second part of the thesis presents an analysis on the development of the right to know in Turkish public administration and the Right to Information Law (No: 4982), in addition to the practices concerning this Law in three state institutions serving in different sector of the Turkish public administration.