Umberto Eco'nun 'Baudolino' adlı eserindeki tarihsel öğeler
Historical features in the work of Umberto Eco named 'Baudolino'
- Tez No: 453171
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
“Umberto Eco'nun Baudolino Adlı Eserinde Tarihsel Öğeler”konulu tez çalışmasının amacı, Baudolino adlı eserde ortaya konan edebi ve tarihsel dokuyu, Ortaçağ ve kültürünü resmi tarih kaynaklarıyla karşılaştırarak tarih ve edebiyat bütünlüğü bağlamında irdelemektir. Tez çalışmasının içeriğinde yer alan giriş bölümünün ardından, birinci bölümde yazarın hayatına ilişkin konulara değinildikten sonra, ikinci bölümde, eser biçimsel anlamda incelenerek, eserin konusu ve kurgusuna yer verilir. Burada, eserdeki başkahraman Baudolino'nun, tarih yazarı Niketas Honiates ile Friedrich Barbarossa'nın yanında geçirdiği dönemleri, Üçüncü Haçlı Seferinde Friedrich Barbarossa'nın ölümü, sonrasında Dördüncü Haçlı Seferi esnasında Konstantinopolis ve diğer kentlerde geçen yaşantısı hakkındaki paylaşımları incelenmiştir. Baudolino, Niketas'a hem çocukluğunu hem de gençlik yıllarını anlatmaktadır; bu sırada yaşadığı ya da uydurduğu olaylar, yaşantısının akışına yön vermektedir. Anlattığı pek çok şey hayal ürünüdür, ancak çevresindekileri, anlattıklarına inandırmayı başaran bir yapısı vardır ve bunu iyi niyetle yaptığını iddia etmektedir. Eserin sonlarına doğru, Friedrich Barbarossa'nın ölümünden suçluluk duysa da, kendine ve çevresindekilere verdiği sözleri de yerine getirmek için olağanüstü bir çaba sarf eder. Tez çalışmasında bu olaylar ve anlatılara değinilmiştir. Ancak Friedrich Barbarossa'nın ölümüne ilişkin, diğer resmi tarih kaynaklarına da başvurulmuş, eserdeki anlatım ile diğer kaynaklardaki anlatım karşılaştırılmıştır. Zira tarih anlatımındaki bazı detaylar, zaman içerisinde tarihsel algıyı etkileyebilmektedir. Dördüncü Haçlı Seferi'nin amacı Kudüs'ün fethedilmesi iken, jeopolitik ve stratejik konumu, aynı zamanda da kutsal emanetleri barındırması sebebiyle, Konstantinopolis'e yöneltilmiştir. Üçüncü Haçlı Seferi sırasında Friedrich Barbarossa'nın ölmesinin ardından yaşananlar, eserin başlangıcında Baudolino'nun Niketas ile konuşması esnasında gündeme gelir. Olayın ayrıntıları ve ölümünün boğulma mı yoksa cinayet mi olduğu ise eserin bitimine doğru daha net anlaşılır. Eserin bitiminde, tarih anlatımındaki yalan-gerçek vurgusu yapılmaktadır. Altıncı bölümde, eserin dil yapısı ve eserdeki anlatım biçimi incelenmiştir. Anlatılanlardan yola çıkılarak, nelerin meydana geldiği ve eserdeki tarihsel öğelerin nasıl ifade edildiği incelenmiştir. Yedinci ve son bölümde ise bölümlerin içeriği diğer bölümlerle sentezlenerek bütünsel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this masters dissertation titled "Historical Features in The Work of Umberto Eco named Baudolino is to investigate the literary and historical texture, The Medieval period and its culture in the context of history and literatüre by comparing it with official historical sources. After the introduction section of the dissertation, the first chapter deals with the autobiography of the author, second chapter examines the book formally and deals with the topic and the fiction of the book. In this section, the sharings about the times that the hero of the book Baudolino spends with the history writer Niketas Khoniates, the death of Frederick Barbarossa in the Third Crusade and his life during the Fourth Crusade in Constantinopolis and other cities are examined. Baudolino tells Niketas both about his childhood and his youth.At the same time, the events that he really lived through or imagined directs the flow of his life. Most of the things he tells are imaginary. However, he is a kind of person who easily makes the people around him believe in what he says. He also claims that he does this with goodwill. Towards the end of the book, even though he feels guilty for the death of Frederick Barbarossa, he exerts an extraordinary effort to keep his promises to himself and to the others. In the dissertation, these events and narratives are dealt with. However, other official historical sources about the death of Frederick Barbarossa are also consulted and the narrations in the book and in the other sources are compared since some details in the historical explanation might influence the historical perception in time. Although the aim of the Fourth Crusade is to conquer Jerusalem, because of the geopolitical and strategic location, and its having the holy relics,it is directed to Constsantinopolis. The things that happen after the death of Frederick Barbarossa during the Third Crussade come to the fore during the conversation between Baudolino and Niketas at the beginning of the book. The details of the event and whether the death of Frederick Barbarossa is a crime or suffocation is resolved towards the end of the book. At the end of the book, reality-falsity in the expression of history is stressed. In the sixth section, the language of the book and the way of expression is examined. Starting from what is expressed in the book under investigation, how the events happen and how historical features are expressed is investigated. In the seventh and last section, each section is evaluated together with the other sections holistically.