Hadis rivayetlerinde Herakleious
Heraclius in the remours of the hadith
- Tez No: 228264
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ERUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Herakleios (571-641), Bizans İmparatoru (610-641). Kapadokya'da doğdu.Ünlü general. Ermeni kökenli Kartaca valisi (eksarkhos) Herakleios'un oğludur.O, Farslılar Bizans İmparatorluğunu doğudan tehdit ettikleri sırada imparatorPhocas'a karşı bir isyanın ardından tahta çıkmıştır. Farslılar 611 yılında Suriye'yifethetmiş, 614 yılında Kudüs'ü ele geçirerek Bizanslıların moraline ağır darbevurmuşlardır. Herakleios, 622 ile 628 yılları arasında gerçekleştirdiği seferleFarslıları tamamen yenmiş ve Bizans imparatorluğuna Suriye, Filistin ve Mısırvilayetlerini yeniden kazandırmıştır.Bizans imparatoru, Hz. Peygamberden bir mektup alması örneğinde olduğugibi gerçekten yeni toplumla doğrudan temasa geçmiştir. İbn Sa'd Tabakat adlıeserinde Peygamberin 6. yılında Zilhicce ayında Hudeybiye dönüşünde krallaramektuplar gönderip onları islama davet ettiğini açıklar: Peygamber (s.a.v.) Dihye b.Halife el-Kelbî'yi Herakleios'a, onu İslâm'a davet eden bir mektupla gönderdi.Herakleios'un Hz. Muhammed'in peygamberliğini kabulü ile ilgili en önemlikonuşması Buhari'nin derlemesi Sahih ve Taberî'nin vakayinamesinde bahsedilenbir sorgulama dahilinde vuku bulmuştur. Sahih, hikâyenin doğruluğunu, söz konusuhikâyeyi Ebu Süfyan b. Harb'den duyan İbn Abbas'a dayandırır.
Özet (Çeviri)
HERACLIUS (571-641), Emperor of the Byzantine (610-641), was born in Cappadocia. He was the son of Heraclius, originally Armenian, who was a prominent general and exarch of Africa.He ascended the throne following a rebellion against Emperor aPhocas at a time when Persians were threatening directly the Empire of the Byzantine from the East. Persians conguered Syria in 611 and took possession of Jeruselem in 614, events which struck a heavy blow to Byzantine morale. Heraclius defeated the Persians in campaigns he executed between the years 622 and 628 and regained Syria and Paletsine and Egypt provinces.The Emperor of the Byzantine got in touch with the new community directyl as we see in the example of his receiving a letter from the prophet. Ibn Sa?d in his Tabakat, mentioned that in his return from Hudeybiye in dhu?l-hijja (zilhicce) of the sixth year of the Hegira, the prophet ? peace upon him ? had sent messengers to the kings calling them to the Islam. He ? peace upon him ? had sent Dihye b. Halife el-Kelbî to heraclius with a letter calling him to the Islam. Heraclius?s most important speech related with a letter calling him to the Islam. Heraclius?s most important speech related with his acknowledgement of Muhammed?s prophethood took place within an interrogation mentioned in Buhari?s collection of prophetic traditions, the Sahih, and in the choronicle of Taberi. The sahih basses the correctness of the story on Ibn Abbas who had heard it form Ebu Sufyan b. Harb.