İdil-Ural sahasında ceditçilik dönemi Türk-Tatar gramerciliği
Turkish-Tatar grammar of the renovation period in İdil-Ural region
  1. Tez No: 228271
  2. Yazar: HÜLYA GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK TAVKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 563
Özet
Özet:“İdil-Ural Sahasında Ceditçilik Dönemi Türk-Tatar Gramerciliği”adlı tezimizde Kuzeybatı diğer adıyla Kıpçak grubu Türk şivelerine giren Tatar Türkçesinin Ceditçilik olarak adlandırılan döneminde yazılmış Arap harfli gramerleri ile 20. yüzyılın başlarına rastlayan modern gramerlerini karşılaştırmalı yöntem uygulayarak incelemeye çalıştık.Tezimiz XXI+539 sayfadan oluşmakta olup Tatar Türkçesinin ses, şekil ve cümle bilgisi özellikleri üzerine verdiğimiz bilgiler bu sahada çalışmış en yetkin Tatar dilcilerin gramerlerine dayanmaktadır.Çalışmamızda, hem tarihi hem modern gramerler bir arada ele alınarak Tatar Türkçesinin bu iki döneminin belirgin farklılıkları ve benzerliklerini verilerle ortaya koymaya çalıştık. Buradaki amacımız, Tatar Türkçesinin grameri üzerinde bilgi edinmeyi amaçlayan araştırmacıların her iki dönemi bir arada görmelerini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Abstract: In our thesis“Turkish-Tatar Grammar of the Renovation Period in İdil-Ural Region”, we tried to analyze renovation period grammar which was used in 20th century of Tatar Turkish which belongs to Northwestern, alias Kıpçak group of Turkish accent by using comparative method.Our thesis is composed of XXI+539 pages and the information, which we have introduced about the features of voices, forms, sentences in Tatar Turkish, is supported by the grammars of glorious Tatar linguists who are studying in this field.In our work we tried to introduce distinctive differences and similarities of the two periods of Tatar Turkish by considering both historical and modern grammars all together. Here our aim is to help researchers who intend to obtain information about Tatar Turkish grammar to see both of these periods at the same time.