Suya erişim bağlamında su güvenliği
Water security in the context of access to water
- Tez No: 228272
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ALGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
Bu çalışmanın amacı, suya erişim temelinde su güvensizliğini ve bu güvensizliğin nedenlerini ortaya koyabilmek ve bu bağlamda son yıllarda ülkelerin gündeminde kabulüne yönelik tartışmaların sürdüğü su hakkının, yaşanan su güvensizliklerine karşı bir çözüm yolu olup, olmayacağını tartışmaya açabilmektir. Çalışmaya ağırlıklı olarak yön veren temel varsayım ise, suyun ekonomik bir mal olarak kabulünün hem insan hakları yönünden su güvensizliğinden kaynaklanan hak ihlallerine yol açabildiği, hem bu durumun çatışma yaratabilecek sorunlara neden olabileceğine ilişkindir. Bir insan hakkı olarak su hakkının, su güvensizliği içinde yaşayan insanlara yeterli ve emniyetli düzeyde suya erişebilmeleri konusunda olanaklar sunabileceği, ancak bugüne dek yapılabilen su hakkı tanımlarında olduğu gibi bunun sadece dayanışma haklarının kapsamında görülemeyeceği ve suyun sahip olduğu boyutlardan dolayı daha kapsamlı ele alınmayı gerektirmesinden dolayı, daha geniş bir yelpazede ele alınmaya çalışılmıştır. Bu nedenle, tez çalışmasının birinci bölümünde bu konular ele alınmakta ve bölümün kurgusu bütünüyle buna dayanmaktadır. Bu doğrultuda suyun ekolojik, kültürel, etik, ekonomik ve yönetsel anlamlarıyla bir bütünlük içerisinde su güvenliğinin boyutları incelendikten sonra, Türkiye'de su güvenliği konusu ele alınmaktadır. Bu amaçla öncelikle ülkede zaman zaman yaşanabilen su güvensizliği sorununun temel nedenleri sıralandıktan sonra, uygulanan ekonomi-politikten ve sahip olunan önemli su potansiyelinden kaynaklanabilecek gerilim ve çatışma olasılıkları ele alınmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is putting forward the reasons of water insecurity on the basis of access to water, and it is also an attempt to initiate a discussion on ?the right of water? which has an increasing importance for many countries, in the last decades. The basic assumption of this study is that considering water as an economic good causes violations of human rights and creating and/or deepening conflicts by creating water insecurity for masses. With the universally accepted ?right to water? peoples all around the world, who are facing water insecurity, would have the opportunity to access to sufficient and safe water. However, considering the right to water within the scope of solidarity rights, and the framework it requires, brings us to the point in addressing the issue in a more comprehensive manner and a wider spectrum. Consequently, the first part of the thesis, is discussing the ecological, cultural, ethical and administrative aspects of water security and the right to water and the second part is dealing with the very same issue by taking Turkey in its focus. Parallel to these, along with listing down the causes of water insecurity, which Turkey is facing from time to time; discussing the possibilities of the tension and conflict that may stem from the important water potential possessed by the country will be analyzed in detail.