Çevre koruma kullanma dengesinde taşıma kapasitesinin önemi örnek turizm sektörü
The importance of carrying capacity in the balance of protecting and using environment : Sample tourism sector
  1. Tez No: 228283
  2. Yazar: SEDEN BİKE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Çevre Mühendisliği, Tourism, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
yeryüzünün sınırlı ekosistemi içerisindeki insan nüfusunun ve faaliyetlerinin sınırsızca büyümesi bizim ekolojik sorunlarımızın temel nedenidir. insan-doğa ilişkilerinin nasıl bir etik temele oturtulması gerektiğine ilişkin birçok teori ve yaklaşım vardır. Bu teorilerin birbiriyle örtüştüğü veya çakıştığı alanlar vardır. Bu ortak çevre felsefesi yaklaşımı taşıma kapasitesinin önemini ortaya çıkarmaktadır Bu doğrultuda çevreyi koruma kullanma dengesinde kritik nokta olarak taşıma kapasitesi öngörülmüştür. Turizm aktivitelerinin çevreyi koruma kullanma dengesi içerisinde planlanmasında taşıma kapsitesinin göz önünde bulundurulması çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
The environmental problems mainly caused by human activities and our traditional understanding of men nature relationship. To solve this ecological problems we have to look at environmental philosophies. When we look into these philosophical approaches we found common points ,these common points leads us to the importance of carrying capacity. Carrying capacity is key to environmental protection and use balance. And It is very important to apply carrying capacity to tourism sector which is in close relation with nature, environment and natural resources.