Ekolojik sorunların oluşumunda ve çözümünde modern bilim ve teknolojinin yeri
The role of modern science and technology for the formation and solution of ecological problems
  1. Tez No: 228285
  2. Yazar: AYNUR BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT NAMIK ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kamu Yönetimi, Science and Technology, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
?Ekolojik Sorunların Oluşumunda ve Çözümünde Modern Bilim ve Teknolojinin Yeri? adlı bu çalışma, günümüzün önem kazanan konularından olan ekolojik sorunların modern bilim ve teknoloji ile olan ilişkisini incelemekte ve modern bilim ve teknolojinin ekolojik sorunların sebebi mi?, yoksa çözümün temel parçası mı? olduğunu ortaya çıkarmaya çalışmaktadır.Çalışma, giriş ve sonuç bölümleri hariç iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmada ele alınan konularla ilgili temel kavramlar irdelenmiş ve bu kavramlardan hareketle ekolojik sorunların felsefi temellerinden bahsedilmiştir.Birinci bölüm çalışmanın kuramsal temelini oluşturan konuların irdelenmesinden oluşmaktadır. Buna göre ilk bölüm, ekolojik sorunlara ve onun bugünkü boyutlara gelmesine sebep olan 17. yüzyılda öncelikle bilimsel, ardından da iktisadi, yönetsel ve toplumsal alanlarda meydana gelen dönüşümü ve insanla doğa arasında gerginliğe yol açan Aydınlanma dönemi gelişmelerini incelemeye ayrılmıştır. Ardından, bilimin endüstrileşmesi ve teknolojiyle beraber kâr getiren bir sektör haline indirgenmesi ve kapitalizmin yayılıp gelişmesinde nasıl etkin ve yıkıcı bir araç olarak kullanıldığına vurgu yapılmıştır.İkinci bölümde ise, ekolojik sorunların sebebinin bilim ve teknoloji olmadığı son bilimsel ve teknolojik gelişmelerden seçilen dört başlıkla ispatlanmaya çalışılmıştır. ?Enformasyon Teknolojisi?, Biyoteknoloji?, ?Nükleer Enerji? ve ?Nanoteknoloji? olarak açılan başlıklar altında, bilim ve teknolojinin insan ve doğa açısından pek çok olumlu yöne sahip olduğu, fakat, kapitalist toplumsal ilişkiler tarafından kâr ve büyüme uğruna bastırıldığı ve sürecin ekolojik denge aleyhinde işlemeye yönlendirildiği ifade edilmiştir. Öte yandan ekolojik sorunların çok yönlü süreçleri içeren bir bozulma olduğu kabulünden hareketle, mevcut sorunların salt anlamda bilimsel ve teknolojik düzenlemelerle de aşılamayacağı ifade edilmiş ve hakim paradigmada topyekün bir dönüşüm önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, entitled ?The Role of Modern Science and Technology for The Formation and Solution of Ecological Problems? examines the relationships between ecological problems and modern science and technology. It tries to find out whether modern science and technology are the main causes of ecological problems or they are part of the solution.The study consists of two main chapters except introduction and conclusion. In introduction, basic concepts related with the subjects of this study are examined and with respect to these concepts, the philosophical basics of ecological problems? are discussed.First chapter consists of the observation of the subject which forms the theoretical principal of the study. Accordingly, that chapter is appropriated for the reason of ecological problems which goes to Enlightenment and the conversion that was firstly happened in science and than in economical, administrative and social area caused a separation between the human and nature. Thereafter, it is disclosed how modern science and technology used for the dispersing and flourishing of capitalism after the great benefit of modern science and technology to industrialization was understood.In the second chapter, it is tried to prove the real reason of ecological problems with four spesific parts. Under the title of ?Enformation Technology?, ?Biotechnology?, ?Nucleer Energy? and ?Nanotechnology? it is shown that science and technology has lots of occasions for human and nature, but it has always been alleviated by capitalist economic and social relations for the unlimited benefit. Because of the wrong way where the science and technology directed, scientific and technic process has always resulted against to nature. At the end of the chapter it is understood that if it is not misused science and technology has the power to make human and non-human life beter, but as an only one of the way. Because ecological problems are so sophisticated and only science and the technology can not solve them. So, finally the study suggests a protean conversion in the dominant paradigm.