Kur'an'da ibâdet açısından istiğfar ve tevbe ilişkisi
The relationship between penitence and forgiveness in terms of the praying in Qur'an
  1. Tez No: 228300
  2. Yazar: YUSUF TOPYAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Giriş bölümünde: araştırmamızın amacı, önemi, konusu ve metodu hakkında kısacabilgiler verdik.Birinci bölümde daha çok kavramsal çalışma yapılıp, tevbe, ibâdet ve istiğfarkavramları'nın hangi anlamlara geldiklerini, nasıl, ne zaman ve hangi şartları ihtiva etmelerigerektiği hususu üzerinde durulmuştur.Çalışmamızın ikinci bölümünde tevbe ve istiğfar kavramları'nın farklı iki kavramoldukları Hûd suresi'nin üçüncü âyeti ışığında değerlendirilmiştir. Ayrıca bu bölümde tevbeile ibâdet arasındaki ilişki âyetler ışığında açıklanmaya çalışılmıştır.Tezimizin sonuç kısmında ise genel bir değerlendirme yapılıp bibliyoğrafya ileçalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thesis is consisted of an introduction, two chapters and a conclusion.In the introduction, the knowledge about the aim, importance, theme and method of theinvestigation is given.In the first chapter, the conceptional study is made. The knowledge about themeanings of the concepts regarding with the praying the forgiveness and the penitence isgiven.Apart from this, the knowledge is given about how these concepts are used inQur?an?ic therminology.In the second chapter, it is evaluated that the forgiveness and the penitence aredifferent concepts from each other in the light of the third verse of Hûd sûrah. Again in thechapter the relationship between the penitence and the forgiveness is explained in the ligt ofthe Qur?an?ic verses.In the conclusion, the general evaluation is made and the investigation withbiblographical is finished.