Din eğitimi açısından Kur'an'da imtihan kavramı
The concept of test in The Qur'an in terms of religious education
  1. Tez No: 979594
  2. Yazar: ŞÜKRAN ATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSLAM MUSAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Din, Education and Training, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İslam inancına göre insanın yaratılmasındaki gaye, Kur'an-ı Kerim'de de ifade edildiği üzere, Yaratıcısına ibadet etmek ve O'nun belirlediği ilahi prensipler doğrultusunda bir hayat sürmektir. Bu şekilde bir yaşam sürdüren insan için, öldükten sonra sonsuz hayat ve mutluluğun olacağı cennet vaat edilmektedir. Dünya hayatı ise, bu ebedi yaşam için bir hazırlık ve geçiş sürecidir. Kur'an'da dünya hayatının geçiciliği ve insanların bu süreçte yapıp ettiklerinden sorumlu tutulacağı bildirilmektedir. İslam'a göre Allah insana akıl ve irade özelliklerini vererek onu hem diğer varlıklardan üstün tutmuş hem de sorumluluk sahibi yapmıştır. İnsanın yüklendiği bu sorumluluk çerçevesinde Allah, çeşitli şekillerde onu tercih yapmaya ve doğru ile yanlışı ayırt edecek kararlar vermeye yönelik olan olaylarla muhatap eder. İslam dini açısından bu sorumluluk ve karşı karşıya kalınan durumlar“imtihan”kavramı ile ifade edilir. Bu çalışmada, Kur'an'daki ayetler ışığında imtihan kavramı ele alınarak, bu kavramın ifade ettiği anlamlar din eğitimi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırmamızın amacı, imtihan olgusunun doğru anlaşılmasında ve öğrenilenlerin davranışlara yansımasında din eğitiminin vereceği katkıyı ve kullanılabilecek uygun öğretim yöntemlerini ortaya koymaktır. Böylelikle insanı ilahi gayeye ulaştıracak bilinç ve davranışların kazandırılması hususunda din eğitiminin etkili bir araç olarak kullanılması hedeflenmektedir. Tezimiz, giriş kısmı ile birlikte dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızda imtihan kavramının anlam analizi yapılmış ve bu kavramla ilişkili olan kelimeler ile ilgili bilgiler verilmiştir. Kur'an-ı Kerim'de imtihan ile ilgili tespit edilebilen bazı ayetlerin manaları verilmiş ve tefsirler ışığında kelime ile ne anlatılmak istendiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmamızda ayrıca konunun hadislerde hangi açılardan ele alındığı ve mezheplerin imtihan ile ilgili görüşlerine dair genel bilgiler verilmiştir. Tezimizin son bölümünde ise din eğitimi açısından imtihan kavramı nasıl ele alınabilir sorusunun cevabı aranmıştır. Sürekli bir imtihanda olma fikrinin insanda oluşturabileceği olumsuz etkiyi, ayetleri ve peygamberlerin örnekliğini eğitime dahil ederek ortadan kaldırmaya yönelik değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to Islamic belief, the purpose of human creation, as expressed in the Quran, is to worship their Creator and live a life in accordance with the divine principles established by Him. Those who live this way are promised eternal life and happiness after death in Paradise. Earthly life, on the other hand, is a preparation and transitional period for this eternal life. The Quran reveals the transience of this worldly life and that humans will be held accountable for their actions during this period. According to Islam, God has endowed humans with the qualities of intellect and free will, elevating them above all other beings and making them responsible. Within the framework of this responsibility, God confronts humans with various events that force them to make choices and make decisions that will distinguish right from wrong. In Islam, this responsibility and the situations they face are expressed through the concept of“test.”This study examines the concept of trial in light of Quranic verses and evaluates its meanings within the framework of religious education. The purpose of our research is to reveal the contribution of religious education to a correct understanding of the concept of trial and the reflection of what is learned on behavior, as well as the appropriate teaching methods that can be employed. Thus, we aim to use religious education as an effective tool in acquiring the awareness and behaviors that will lead people to their divine purpose. Our thesis consists of four chapters, including an introduction. This study analyzes the meaning of the concept of trial and provides information on the words associated with it. The meanings of some verses in the Quran related to the test have been presented, and an attempt has been made to clarify the intended meaning of the word in light of commentaries. Our research also provides general information on the perspectives from which the subject is addressed in the hadiths and the views of various sects regarding the test. The final section of our thesis explores how the concept of the test can be addressed within the context of religious education. Evaluations are made to eliminate the negative impact that the idea of being constantly tested can have on people by incorporating the verses and the prophets' role models into education.