Hanefî usûlü'nün temellendirildiği ayetler
The verses that have been used in supporting of hanafi method
  1. Tez No: 228305
  2. Yazar: AHMET İŞLEYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Hanefî Usûlcüler de Kur'ân'ı fıkhî açıdan ele almış ve ayetlerden bu yönde hükümler çıkarmışlardır. Tarihî bilgiler ışığında, lafız-mana ve Kur'ân bütünlüğü çerçevesinde yorumlanması gereken ayetler, Hanefîler tarafından, örneğin şer'î delilleri (Kitap, Sünnet, İcma, Kıyas v.b.) temellendirirken, genellikle ayetlerin sebeb-i nüzûlünü ve lafız-mana bütünlüğünü gözetmeden ve sadece lafzı esas alarak yorumlanmıştır. Kur'ân'dan meşruiyet arama çabası, Re'y'ci ekol'ün kendine has özelliği, `Hanefiyye Metodu' gibi nedenler sonuç olarak Kur'ân'ın adeta bir fıkıh kitabı gibi değerlendirilmesine ve lafzın öncelenmesine sebebiyet vermiştir.
Özet (Çeviri)
The Scholars of hanafite have interpreted the Qur?an from this point. Some verses have been interpreted just relationship between the word and meaning, especially verses that have been used for proving the sources of usu?l al-fıkh, by hanafite scholars. They have not considered historical knowledge of verses (esbab al-nüzül) while interpreting these verses. That is consequence of their understanding of Qur?an not a method they have accepted.