Bir inanç sistemi olarak aleviliğin siyasal örgütlenmesi Türkiye Birlik Partisi deneyimi (TBP)
The political organisation of alevism as a blief system the experiment of Türkish Union Party (TUP)
  1. Tez No: 228307
  2. Yazar: SABIR GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZUĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Cumhuriyet, Modernleşme ve Kentleşme Aleviliğin geleneksel yapısını çözmüştür. Bu çözülme Alevilikte bir kimlik sorununa neden olmuştur. Bu kimlik sorunu Alevilik ve Siyaset ilişkisinde de belirmiş modern zamanlarda Alevilik ve siyaset ilişkisinde hangi kimlikle siyaset yapılacağı sorunu ortaya çıkmıştır.Modern zamanlarda Aleviliğe, Aleviliğin geleneksel yapınsa başvurularak bir takım kimlikler inşa edilmeye çalışılmıştır. Bu kimlik inşa etme çabaları Aleviliğe dair bir takım projelerin belirmesine neden olmuştur. Bu projelerden bir kısmı Aleviliğin ?Kemalist, laik, çağdaş, her türlü iktidara karşı, sol veya sosyalist? olduğunu ileri sürmüş ve bu özelliklerin Aleviliğin ?öz?, olduğunu iddia etmişlerdir.Bu projeler bu savlarını desteklemek üzere tarihe başvurmuş ve tarihi bu ?öz?lere uygun şekilde okumaya çalışmışlardır. Bu biçimiyle de bu projeler ideolojik olarak belirmişlerdir. Gerçekte herhangi bir kimlik için bir ?öz? arayışı gereksizdir. Çünkü her kimlik tarihsel ve toplumsal koşullarla şekillenir. Hiçbir kimlik durağan değildir. Bu olgu Alevilik için de geçerlidir. Aleviliğin Kemalist, laik, çağdaş, sol ve sosyalist oluşu toplumsal, siyasal ve ekonomik konjonktürlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır ve bunların tümü tarihseldir.Türkiye Birlik Partisi (TBP) olarak adlandırılan Parti de bu kimliklerle Alevilik ilişkisinin tarihsel ve toplumsal olduğunu kanıtlamaktadır
Özet (Çeviri)
Republic, modernity, and urbanization have solved or transformed the traditional Alevism.This solution caused an identity problem in Alevism. This also caused another problem for Alevism in political relations. Because it was a question that which identity will be used in politics in modern times.Rebuilding Alevi identity by comparing it with the tradition brought out many projects and these projects revealed Alevi identities by claiming that they are the ?essence? of Alevism. There are projects that can be seen easily that claim ?essence? about Alevism which are formed. All of these projects say that the essence of Alevilik consists of being ? Kemalist, secular, contemporary, oppose to every kind of power, social democrat or socialist? For proving their dissertations these projects resort to history for rebuilding the identity and making it suitable for politics. These approaches occur ideological. In fact searching for an essence for any kind of identity is useless. Cause every identity changes by historical and social conditions.They aren?t stable.This also includes Alevi identity.For the Alevi identity, being Kemalist, secular, social democrat or socialist,etc? doesn?t depend on Alevism?s essence.Alevism occur by these identities depending on social, political and economical conditions and these have all happened not because of Alevism?s essence but truly and otherly historical and the experience of the party which was named as Türkiye Birlik Partisi (TBP) has proved all these facts.