İşverenin eşit işlem yapma borcu
Employer's obligation of equal treatment
  1. Tez No: 228315
  2. Yazar: GAYE BURCU YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARPER SÜZEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 474
Özet
Anayasanın 10.maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesinin iki yönü bulunmaktadır. Bunlardan ilki ayrımcılık yasağıdır. Bu yasak uyarınca kişiler arasında cinsiyet, dil, din, ırk, siyasi görüş vb. nedenlere dayalı olarak farklı işlem yapılamaz. Eşitlik ilkesinin ikinci boyutu ise aynı durumdaki bireylere, haklı bir neden olmadıkça farklı işlem yapılmamasını, bunlara eşit davranılmasını öngörmektedir. Eşit işlem yapma borcu olarak adlandırılan bu anlayış, farklı durumda olanlara da farklı davranılmasını gerektirmektedir.İş Hukukunda da işveren işçilerine karşı hem ayrımcılık yasağına hem de eşit işlem yapma borcuna uygun davranmalıdır. Ayrımcılık yasağı iş ilişkisinin kurulması aşamasından itibaren geçerlidir. Oysa eşit işlem yapma borcu, taraflar arasında iş ilişkisi kurulduktan sonra doğmaktadır.İşveren, çalışma koşullarının oluşturulmasında, yönetim hakkının kullanılmasında ve iş sözleşmesinin feshinde eşitlik ilkesine uygun davranmalıdır. Daha açık bir ifadeyle bütün bu alanlarda ayrımcılık yasakları ve eşit işlem yapma borcu birlikte bulunmaktadır.Ayrımcılık yasaklarına ve eşit işlem yapma borcuna aykırılık durumunda öngörülen yaptırımların etkili, caydırıcı ve yapılan ihlalle orantılı olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The principle of equality, which is regulated in the 10th article of the Turkish Constitution, has two distinct dimensions. Former of these dimensions is the principle of non-discrimination. According to the non-discrimination rule, no one shall be discriminated against on grounds of sex, race, religion, belief, race, political opinions etc. Equal treatment is the latter of these dimensions related with the principle of equality. This principle requires equal treatment to the people under equal circumstances unless there is a justified reason for different treatment. Meantime equal treatment necessitates different treatment under different circumstances as well.In labour law, employer has to respect both non-discrimination principle and equal treatment rule in work relationship. The principle of non-discrimination enters into force from the beginning of the job interview. However, equal treatment rule will be effective after the conclusion of employment contract.The employer must comply with the principle of equality while determining the working conditions, as well as through the exercise of managerial authority and the termination of the employment contracts. The principle of non-discrimination and the equal treatment rule shall be effective simultaneously in the above-mentioned areas of working relationship.The sanction which shall be implied in case of the infringement to the equality principle must be effective, dissuasive and proportionate.