Kur'an-ı Kerim'in cihad ve teröre bakışı
The view of Qur?an of jihad and Terror
  1. Tez No: 228317
  2. Yazar: MEHMET FATİH İLDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İslam'ın temel kavramlarından biri olan cihad, inanan kimsenin bütün varlığını ortaya koyarak Allah yolunda her türlü ( dil ile, mal ile, beden ile ve gerektiğinde savaş ile ) mücahedeye girişmesidir. Cihad kavramının içerisinde hiçbir zaman dünyevi ve nefsanî hedefler yoktur, cihad kavramını yanlış algılayan kimselerin ortaya koyduğu fiillerden hareketle, cihad kavramının öyle olduğu anlamı da çıkarılamaz. Çünkü Kur'an-i bir kavram olan cihad, her türlü zulmün, haksızlığın ve insan dışı davranışların karşısında gösterilen bir duruştur. Cihad kavramının amacı ister inanan, ister inkar eden kimse olsun bütün insanların insanca bir yaşam sürmesi için mü'min kimsenin elinden gelen gayreti sarfetmesidir. Ancak terör kavramı ise yalnızca dünyevi ve nefsi duyguları tatmin etme adına yapılan fiillerdir, cihadın aksine yalnız ve yalnız kan kokan hiçbir ulvi amacı olmayan bir kavramdır. Kur'an sırf Allah için mücahede edenleri müjdeleyip, onlara büyük mükâfatlar vaat ederken, terörü ve terör suçunu işleyenleri lanetleyip onları da Cehennem ile müjdelemektedir.Cihad kavramının Kur'an-i bir kavram olduğunu ifade etmiştik, o halde cihad kavramının içini doğru bir şekilde doldurabilmek için asli kaynağına başvurulması gerekmektedir. Kur'an ise cihad kavramını bütün ayet-i kerimelerde `Allah yolunda' tamlaması ile birlikte kullanmıştır. Buradan da anlaşılan şudur ki cihad kavramı dünyevi amaçlar uğruna yapılan bir çalışma değil bilakis sırf Allah yolunda, Allah için yapılan bir mücadeledir. Allah uğrunda, O'nun rızasını kazanmak için yapılan bir fiilin ise O'nun emir ve yasaklarını çiğneyecek şekilde uygulanması hiçbir şekilde doğru değildir. Bu kavramı yanlış anlayanların, ya da yanlış kaynaklardan beslenerek bu fiili yerine getirenlerin yaptıkları da Kur'an-i bir kavram olan cihad'ı aslından uzaklaştıracak değildir, cihad kavramını Kur'an nasıl betimliyorsa öyledir, diğerleri ise insanların yanlış anlaması ya da maksatlı olarak cihad kavramının içini yanlış doldurmasından başka bir şey değildir. Terör kavramına gelince bu tamamen insanın kendini kaybetmişliğinin, içine düşmüş olduğu boşluğun ve de zihninin başkaları tarafından esirleştirilmişliğinin bir ifadesidir. Allah'ın can verdiği bir insanın canına kıymak, hatta kendi canını bile bir hiç uğruna yok saymak, toplumların düzenini bozarak insanların kalplerine korku salmak ve bu sayede toplumsal bir kaos ortamına sebep olmak inanan bir kimsenin hiçbir şekilde altına gireceği bir vebal değildir. Tam tersine inanan bir kimse bütün insanların birlikte, barış içerisinde mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamaları için üzerine düşen sorumlulukları yerine getiren kimsedir. Bir nevi mücahidin toplumda ki rolü de budur. Ancak terör suçunu işleyen kimseler Kur'an tarafından uyarılmış, haksız yere insanların canına kıydıkları ve toplumların düzenini bozdukları için lanetlenmiş ve uhrevi azap ile müjdelenmişlerdir. Sözün özü şudur ki cihad hak, terör batıldır ve dünya hayatı da kıyamete kadar hakkın batıl ile mücadelesine sahne olacaktır.
Özet (Çeviri)
The jihad which is one of the basic conceptions of Islam, is for believer to embark on all kind (with tongue, with goods, with body and with war, if necessary ) of struggles in the path of God, putting forth his all existence. The conception of jihad has never included mundane or fleshly goals, because of the acts put forth by ones who misperceive the conception of jihad, the conseption of jihad cannot be said to have such a meaning. Because, jihad which is a conseption of Qur?an is an attitude shown against all kind of cruelty, unfairness and inhuman treatments. The purpose of the conseption of jihad is to try to do muslim's best for, whether he is faithful or infidel, all humanity to live on humanly. However, the conseption of terror aims at satisfaction of only mundane and fleshly emotions, contrary to jihad, it is a conseption that smells blood and has no sublime goal. While Qur?an tells the ones who get jihad for God a piece of good news and promises them great rewards, it curses terror and the ones who commit terror crime and promises them the hell. We stated the conseption of jihad as a Qur?an conseption, then, it is required to get its essential source to fill in this conseption properly. As for the Qur?an in its all verses, the conseption of jihad is used with the prepositional phrase of `in the path of God?. This implies that the conseption of jihad is not a work for mundane goals, on the contrary, it is solely struggle done in the path of God, only for God. Implementation form in which his commandments and prohibitions are trangressed of an act that done for the sake of God, to earn his consent is not correct by no means. The treatments of the ones who misunderstand this conseption or the ones who fulfill this act by utilizing wrong sources would not put the conseption of jihad which is a conseption of the Qur?an out of its essential meaning. It is essential how the Qur?an illustrate the conseption of jihad, others are nothing that people misunderstand or fill in the conseption of jihad wrong purposely. As for the conseption of terror, this is absolutely expression for human to lose his senses, to fall into emptiness, to have been gotten captive by the others. To kill one?s life that God gave, to ignore even his own life, to give people?s hearts the consternation by violating the order of societies and thus to cause an environment of social chaos would not be a consequence of an evil action that a believer can suffer in no wise. On the contrary, a believer is the one who fulfill his responsibility on that all people live together, happily and peacefully. Here is that jihadist has a role in the society. However, the ones who commit terror crime are warn by the Qur?an, are cursed for killing people?s life unfairly and for violating the order of societies and are informed with the pangs of hell. In short, jihad is the development but terror is the corruption of earth and humanity; jihad is true but terror is false and the world would be the stage on struggle with the false of the true by judgment.