Bürokrasinin kuruluşunda plan ve bütçe komisyonunun yeri
The role of the plan and budget committee on establishing the bureaucracy
- Tez No: 228316
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada TBMM daimi komisyonlarından Plan ve Bütçe Komisyonunun kamusal örgütlenme üzerindeki rolü incelenmektedir. Çalışmada ilk önce incelemenin asıl konusunu oluşturan örgütsel yapıya ilişkin kavramsal açıklamalar yapılmakta, Plan ve Bütçe Komisyonunun görev alanına belirginlik kazandırmak amacıyla örgütsel yapının anayasal ve yasal temelleri ortaya konmaktadır.Daha sonra Plan ve Bütçe Komisyonunun örgütlerin kuruluşu konusundaki katkısının anlaşılabilmesi amacıyla Komisyon kavramsal ve tarihsel bağlamda ele alınmakta, Komisyonun bugünkü yapısı, üye kompozisyonu, görevleri, görevlerinin belirlenmesinde etkili olan havale prosedürü ve özel olarak da örgütsel yapının kurucu işlemi olan teşkilat kanunlarının havale işlemi anlatılmaktadır.Ardından yasama sürecinin işleyişi, Komisyonda yasa yapım sürecine katılan aktörler ve bunların faaliyetleri, Komisyonun çalışma yöntemi, örgütlenme biçimi ve komisyon raporları üzerinde durulmaktadır.Çalışmada son olarak, Komisyonun kuruluşunda rol aldığı farklı örgüt türlerini düzenleyen kanunların hangi bileşenlerden oluştuğu ve Komisyonun bu bileşenler üzerindeki tasarrufuyla, örgütsel yapının kuruluşundaki rolü incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the role of the Plan and Budget Committee, which is one of the standing committees of the Grand National Assembly of Turkey, on establishing the state?s administrative organizations. At the beginning of the study, conceptual explanations are made on organizational structure concerning the main topic of the study, and then, in order to clarify the sphere of duties of the Plan and Budget Committee, constitutional and legal bases of the state?s administrative organization are explained.Secondly, the Committee is examined in the historical and conceptual contexts in order to understand the contribution of the Plan and Budget Committee on the establishment of public organizations. In addition to that, Committee structure, member composition, tasks of the Committee, referral proceeding which affects its tasks and especially the referral proceedings of organizational laws which are the foundation of state?s administrative organization are discussed.Thirdly, the stages of the legislative process, the main actors in the law-making process and their activities in the committee, meeting procedure and organizational structure of the committee and the committee reports are examined.Finally, analyzing components of the laws which regulate the establishment of various public entities and the committee?s authority on these components, the study emphasizes the role of the committee on establishing the organizational structure.