Yahudilik Hiristiyanlık ve İslam'in putperestliğe bakışı (kutsal kitaplar açısından bir yaklaşım)
View of Judaism chritianity and Islam to idolatry ( an evaluation from the point of holy books)
  1. Tez No: 228336
  2. Yazar: AYNUR ERYİĞİT BADER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
?Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam'ın Putperestliğe Bakışı? (Kutsal Kitaplar Açısından Bir Değerlendirme) başlıklı bu çalışma bir giriş, dört bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır.Girişte, tezin amacı, önemi anlatıldı. Konumuza giriş olması açısından ?put?un kelime, terim anlamları verildi, putperestliğin tarihçesi, putçuluğun yoğun olduğu bölgelere göre anlatıldı ve putperestlerin tanrı anlayışları üzerinde duruldu.?Birinci Bölüm?de genel çerçevesiyle Yahudilik'te Tanrı, İbadet ve Tanah'ta Putlar ve Putperestlik ele alındı.?İkinci Bölüm?de Hıristiyanlık aynı anlayış çerçevesinde içersinde incelendi. Buna bağlı olarak Hıristiyanlık'ta Tanrı, İbadet ve Yeni Ahit'te Putlar ve Putperestlik üzerinde duruldu.?Üçüncü Bölüm?de İslam?da Allah, İbadet ve Kur'an'da Putlar ve Putperestlik ele alındı.?Dördüncü Bölüm?de, karşılaştırma başlığı altında Yahudik, Hıristiyanlık ve İslam'da putperestlik, aralarındaki benzerlikler ve ayrılıklar açısından karşılaştırıldı.Sonuç bölümünde ise araştırmada varılan sonuçlar üzerinde duruldu.Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam, Allah'ın dışında yönelinen, tapınılan, her şeyi put, tapınanları da, putperest olarak nitelendirir.Her üç dinde de putlar ve putperestlerde iyi olmayan şeylerle vasıflandırılır, putlara yönelme şirk olarak değerlendirilerek yasaklanır ve cezasının ebedi cehennem olduğu belirtilir.Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam dini, tanrı vasıflarında bazı farklılıklar vardır. Ancak putlara ve putperestlere bakış açılarında bir farklılık görünmemektedir. Bu açıdan bu üç dinin aralarında uzlaştırıcı ve birleştirici yönler, ayırıcı ve bölücü olanlardan daha fazladır.Her üç dinde de putlar ve putperestlerde iyi olmayan şeylerle vasıflandırılır, putlara yönelme şirk olarak değerlendirilerek yasaklanır ve cezasının ebedi cehennem olduğu belirtilir.Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam dini, tanrı vasıflarında bazı farklılıklar vardır. Ancak putlara ve putperestlere bakış açılarında bir farklılık görünmemektedir. Bu açıdan bu üç dinin aralarında uzlaştırıcı ve birleştirici yönler, ayırıcı ve bölücü olanlardan daha fazladır.
Özet (Çeviri)
This study entitled as ?View of Judaism, Christianity and Islam To Idolatry? (An Evaluation From The Point Of Holy Books) in? are composed of one introduction part, four body parts and one conclusion part.In the beginning, the aim and importance of the thesis; meaning of the word ?idol? and its idiom were explained. We thought that it was suitable to mention about the ?meaning of God for the idolaters? in the beginning as it gave main ideas on the issue.In the first part, as the title ? the meaning of idolatry in Judaism? suggested, such topics as God in Judaism; idols and idolaters in holy books; the reasons of forbidding idolatry and worship in Judaism were told.In the second part, as the title ?the meaning of idolatry in Christianity? suggested, such topics as God in Christianity; idols and idolatry in New Testament; reasons of forbidding idolatry and worship in Christianity were told.In the third part, as the title ?the meaning of idolatry in Islam? suggested, such topics as God in Islam; idols and idolaters in the Holy Koran; idols and idolaters in hadiths; reasons of forbidding idolatry and worship in Islam were told.In the fourth part, as the title ?Comparison? were told suggested, such topics as Jew?s view on Christianity and Islam; Christian?s view on Judaism an Islam and Muslim?s view on Judaism and Christianity were told.Finally, as a result what has been investigated in research were told.Jews and Muslims share the same unification belief, but in Christianity, there is Trinity belief: the union of Father, Son and Holy Spirit.Judaism, Christianity and Islam accept that everything being idolized rather than the God is idol and everyone who idolize is idolater.In this three religions, idols and idolatry are certainly forbidden. It is accepted as polytheism to idolize and its punishment is eternal hell. Idolaters are characterized by evil things.In Judaism, Christianity and Islam, there are some differences in their views on God and worships to God, but their views on idols and idolaters aren?t different. Therefore, these three religions have more unifying aspects rather than their discriminating ones.