Avrupa Parlamentosu
The European Parliament
- Tez No: 228340
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Avrupa Birliği'nin seçimle işbaşına gelen tek kurumu olan Avrupa Parlamentosu, benzersiz tarihi geçmişiyle eşine az rastlanır bir demokratik deneyimdir. Avrupa Parlamentosu, başlangıçta, Avrupa Toplulukları'nın işleyişine, denetim yetkilerinin vasıtasıyla demokratik bir unsurun katılımı olarak öngörülmüştür. Daha sonra Parlamento, tedrici ve maximalist yaklaşımlarla, Avrupa Birliği'nde eş yetkili bir yasakoyucu olmak için artan yetkiler üstlenmiştir.Bu çalışmanın amacı, Avrupa Parlamentosu'nun oluşumunu, örgütlenmesini ve yasama yetkilerini yürürlükteki mevzuat ve Lizbon Antlaşması hükümlerine dayanarak incelemektir. Tez, sırasıyla, ?Avrupa Birliği Hakkında Genel Bilgiler ve Avrupa Parlamentosu'nun Tarihi Gelişimi?, ?Avrupa Parlamentosu'nun Oluşumu ve Avrupa Parlamentosu Üyeliği?, ?Avrupa Parlamentosu'nun Örgütlenmesi ve Çalışma düzeni? ve ?Avrupa Parlamentosu'nun Yasama Süreçlerindeki Rolü? şeklinde dört bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The European Parliament, the only directly elected institution of the European Union, is a unique democratical experience with its unprecedented historical development. Initially, it was designed to introduce a democratic component into the functioning of the European Communities by means of supervisory powers. Then, by maximalist and incrementalist approaches, it has assumed increased roles in the Union to be the co-decision maker.The purpose of this study is to examine the composition, organisation and legislative powers of the European Parliament in the framework of the provisions of the legislation in force and the Treaty of Lisbon. The thesis has four chapters named ?General Knowledge about the European Union and the Historical Development of the European Parliament?, ?The Composition and the Membership of the European Parliament?, ?The Organization and the Working Methods of the European Parliament? and ?The Role of the European Parliament in the Legislative Procedures? respectively.