Sultan I. Alâeddin Keykubâd Döneminde devlet sembolleri ve gelenekleri
State symbols and traditions in the term of Sultan 1. Alâeddin Keykubâd
- Tez No: 228341
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ortaçağ Türk İslâm devletlerinde hükümdarlar hâkim oldukları topluluklar veya devletler üzerindeki hükümranlıklarının belirtisi olarak bir takım semboller kullandıklarını görüyoruz. Hutbe, para, unvan ve lakaplar, hilat, çetr, bayrak, nevbet, otağ, saray, taht, tac, çizme, kılıç, kemer, külah gibi maddi ve manevi unsurlardan oluşan bu hâkimiyet sembollerini her Selçuklu sultanı Sultan I. Alâeddin Keykubâd da kullanmıştır. Bu araştırmamızın I. Bölümünde Sultan I. Alâeddin Keykubâd'ın kullanmış olduğu hâkimiyet sembollerini örnekleri ile birlikte açıklamayı hedefledik.Araştırmamızın II. Bölümünü Sultan Keykubâd dönemi saray gelenekleri üzerine kurguladık. Türk İslâm kültürü ile yoğrulmuş olan saray gelenekleri hükümdar merkezli olarak ortaya çıkmış olup, hükümdarın şahsında devleti içeride ve dışarıda büyük bir haşmet içerisinde gösterirken, toplumun rahat ve huzur içerisinde yaşamasına sağlayacak düzenin kurulması ve korunması maksadını güdüyordu. Bu maksat doğrultusunda ortaya çıktığını gördüğümüz saray geleneklerinin Sultan I. Alâeddin Keykubâd'ın resmi ve özel yaşantısının her noktasında bir anane olarak uygulama bulduğunu tespit ettik.Araştırmamızın son bölümü Sultan Keykubâd döneminde var olan askerî geleneklerin araştırılması üzerine plandık. Yapılan incelemeler sonrasında Türklerin İslâmiyet'ten önce yaşamış oldukları ?Atlı-Göçebe Kültürü? çerçevesinde oluşmuş ve İslâmî motiflerin de içerisine serpilmiş olduğu askeri geleneklerin, Sultan I. Alâeddin Keykubâd'ın hükümdarlığı zamanında da devam etmiş olduğunu gördük.ANAHTAR KELİMELERHâkimiyetSembollerGeleneklerSaltanatHükümdar
Özet (Çeviri)
We can see that the rulers of the Middle Age Turk Islam States have used some various symbols as a sign of the domination on the societies they uruled and the States. Every Seljukian Sultan, Sultan I. Alâeddin Keykubad have used the sovereignty symbols consisting of corporal and moral components such as throne, palace, crown, tent, boot, flag, umbrella, gift, band, sword, belt, hat, which are Money, nickname, sermon. We have had the aim of explaining the sovereignty symbols with their examples which Sultan I. Alâeddin Keykubad have used on the first part of our research.We have worked the second part of our research on the palace traditions of Sultan Keykubad Period. These traditions that are the mixture of Turk Islam Culture have appeared as the ruling centre and they have claimed the State have been in a great pomp inside and outside in the name of the ruler and it has the goal that the establishment of the organization which provides to live the society comfortably and peacefully and protection. Hence, we have determined that he palace traditions have the application in every point of the official and private life of the Sultan I. Alaeddin Keykubad as a custom.We have planned the last part of our research on military traditions in Sultan Keykubad period. After these investigations, we have seen that The Turks have lived before Islamism and had `mounted-nomad? culture and military traditions which have spreaded in both Islamic patterns have continued during the sovereignty of Sultan I. Alaeddin Keykubad, too.KEY WORDSSovereigntySymbolsTraditionsRoyaltyRuler