Aflatoksinin sıçan karaciğeri üzerine etkisinin ışık mikroskopik ve elektron mikroskopik düzeyde incelenmesi
- Tez No: 22835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBERRA UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
53 ÖZET Çalışmamızın amacı, aflatoksinin sıçan karaciğeri üzerine etkile rinin ince yapı yönünden incelenmesidir. Deneyimiz için hepsi aynı soydan, aynı ortam koşullarında Wis- tar tipi 24 adet dişi sıçan kullanıldı. Hayvan başına 15 mg/ml oranında dimetilsülfoksid içerisinde çözdüğümüz 14,4 mg/kg dozda aflatoksin Bj'in intraperitoneal olarak verilmesinden iki ay sonra, biyopsi yöntemi ile alı nan karaciğer örnekleri ışık ve elektron mikroskopunda incelendi. Işık ve elektron mikroskopik incelemelerde, hepatosit nukleus çaplarında farklılık, bazı bölgelerde nukleusların binuklear hale geçtiği, bazı bölgelerde ise dejenere olarak tamamen kaybolduğu gözlendi. Kordon lar arası düzensiz genişlemelerin yanı sıra, hücre erimeleri ile ortaya çıkan boşluklar dikkat çekiyordu. Özellikle GER sahasının arttığı, bazı hepatositlerde ise silikleştiği hatta kaybolduğu, DER'in vesiküla ve sister- nalarında dilatasyon, mitokondri sayısında çoğalma, bazılarında krista kay bı gözlendi. Sitoplazmada glikojen partiküllerinin yoğunlaştığı, lizozomların arttığı, içlerinde farklı yoğunlukta materyal toplamış vakuollerin arttığı, lipid taneciklerinin artarak, özellikle kanaliküllere yakın yerde bulunduğu gözlendi.54 Safra kanaliküllerinde mikrovilli seyrelmiş, lümen genişlemiş bazı hücrelerde ise kanalikül içerisinde konkramentler yer almıştı. Hepa- tositlerin Disse aralığına bakan yüzlerinde, mikrovilli düzensizliği dikkati çekti. Sinüsoidlerde; endotel hücrelerinin bozulduğu, Kupffer hücrele rinde DER'de dilatasyon, sinusoid içinde glikojen, kalıntı materyal ve trombus oluşumu saptandı. Periportal sahada ise, bağ doku hücrelerinde artış gözlendi.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY The purpose of our study is to examine the effects of aflatoxin in rat liver from the ultrastructural point of a view. For this experiment, of the same family 24 Wistar female rats were used under the same circumstances. Per animal 14,4 mg/kg dose aflatoxin Bj had been solved in 15 mg/ml percent dimethylsulfoxid is applied in intraperitoneal way. Two months later using the method of biopsy the liver speciments were examined under the light and electron microscope. In the light and electron microscopic examinations different diametered nuclei, binuclear nuclei and in some districts the disappearance of nuclei by the degeneration were observed. There were extences between Remak's bands and emptiness occured by the cell degeneration. Especially it was examined that there were increase and decrease in GER, dilatation in vesicula and cisternae of DER, increase in some mitochondria amount and loss of crista into mitochondria in hepatocytes. In cytoplasm glycogen particules, lysoSomes, vacuoles and lipid droplets were increased. Lipid droplets were taken place especially near to the canaliculus.56 Microvilli amount in bile canaliculi were increased, lumen was extended. In some nuclei, concraments were appeared in canaliculus. Microvilli of hepatocytes were in disorder. Endothelial cells were irregular and dilatation in DER of Kupffer cells was seen. There were glycogen, disordered cell parts and thrombus in sinusoids. The connective tissue was increased in the periportal area.