Sokak çocuklarını eğitme ve iyileştirme kurumlarında grafiti tekniğinin yeri ve önemi
The status and significance of grafiti technique in the rehabilitation and education of street children
  1. Tez No: 228375
  2. Yazar: MEHMET EMİN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırmanın amacı Çocuk Esirgeme Kurumları ve rehabilitasyon merkezlerinde verilen sanat eğitiminin durumu ve verilecek grafiti eğitiminin çocukların rehabilitasyon sürecindeki yeri ve önemini saptamaktır.Araştırmanın başında eğitim kavramı ve sanat eğitimi açıklanarak, ülkemizde sanat eğitiminin oluşumundan günümüze kadar geçirdiği evreler incelenmiştir.Araştırmanın temelini ve evrenini oluşturan sokak çocuğu tanımının içeriği araştırılıp, günümüzde yapılan son araştırmalarla sınırları çizilen ve gruplandırılan sokakta yaşayan/çalışan çocukların bilgilerine yer verilmiştir.Sokakta yaşayan/çalışan çocukların rehabilitesinde kullanılacak grafiti tekniğinin tanımı, tarihçesi ve grafiti türlerine yer verilmiştir.Araştırmanın evrenini yardıma muhtaç, sokakta yaşayan/çalışan çocuklar, örneklemini ise Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi oluşturmaktadır.Bu araştırma kapsamında, araştırmacı tarafından hazırlanan ve bahsedilen merkeze bağlı 51 çocuğa uygulanan 30 soruluk anket sonucunda elde edilen bilgiler SPSS programı ve Excel yardımıyla analiz edilmiştir. Analiz yöntemi olarak yüzde ve frekans dağılımı ile aritmetik ortalama metodları kullanılmıştır. Araştırma ile elde edilen bilgiler ışığında;1.Eğitim ve iyileştirme kurumlarında verilen resim dersi, çocuklar tarafından yetersiz görülmektedir.2.Grafiti tekniği çocuklar tarafından sevilmektedir.3.Çocukların görüşlerine göre eğitim ve iyileştirme kurumlarında grafiti dersi önemlidir resim dersinde grafiti tekniği öğretilmelidir.Araştırmanın son bölümünde ortaya çıkan sonuçlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir. Ayrıca, ilerde yapılabilecek diğer çalışmalara ve olası uygulamalara ilişkin öneriler de sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The goal of the current thesis is to determine the condition of arts education given at Childcare Institutions and the status and significance of graffiti training given for the purposes of the study in the process of the rehabilitation of street children.At the beginning of the thesis, the concepts of education and arts education were explained and the phases were detailed through which the arts education in our country has passed so far.The definition and concept of `street children?, on which the present thesis was grounded, was researched and the information was given about the children who live/work in the streets, who were defined and grouped in line with the latest studies.The definition, history and types of graffiti technique, which was to be used in the rehabilitation of the children who live in the streets, were also dwelled upon.The universe of the present thesis is underprivileged children who live and work in the streets and in need of help. Setting is the Center for Children Working in the Streets, which operates under the auspices of Ankara Metropolitan Municipality. Subjects are the children who receive support from this center.For the purposes the present study, a survey of 30 questions was developed. Then this survey was administered to the children who attend to the aforementioned center. After the process of administration, responses given by the children were transferred to SPSS tables and Excel spreadsheets for data analysis, which was done through the methods of percentages, frequency distributions and calculating means.In the light of the results obtained, some of the conclusions are provided below:1.Arts lessons given the childcare institutions are considered insufficient by the children.2.Children like painting graffiti and applying it to various surfaces.3.According to the views of children, graffiti has an important place at the childcare institutions and it should be taught in the arts lessons.In the final chapter of the thesis, some other conclusions are drawn and recommendations are presented on the basis of the results of the study. Suggestions are also made in this part as to further research possibilities and applications for the scope of the current thesis.