Silahlı kuvvetler bando okullarında eğitimi verilen 1. sınıf obua metodunun içerik açısından diğer başlangıç obua metotları ile karşılaştırılması
A comparison between the 1. class oboe method which is used in armed forces band schools and the other oboe methods in terms of content
- Tez No: 228374
- Danışmanlar: PROF. SELMİN TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, Silahlı Kuvvetler Bando Okulları'nın tarihsel akışı, burada verilen müzik eğitimi ve obua eğitimi irdelenmiş, obua eğitiminde müfredat programına göre yapılan ve bir albüm niteliği taşıyan metot ile uzman görüşleri sonucunda müzik eğitimi veren birçok kurumda kullanılan başlangıç obua metotlarından seçilen üç metodun içerik yönünden incelemesi yapılarak kaynakların karşılaştırılmaları gerçekleştirilmiştir.Kitaplar başlangıç obua eğitimindeki ses genişliği, temel müzik bilgileri, nüans kullanımı, süre değerleri, altere işaretleri ve kullanımları, tonalite bilgileri ve kullanımları, müzikal terimlerin kullanımları boyutları ile incelenmiş ve karşılaştırmaları yapılmıştır.Uzman görüşleri alınarak seçilmiş olan üç metot ile Silahlı Kuvvetler Bando Okullar Komutanlığı'nda kullanılan derlemenin karşılaştırılması sonucunda; seçilmiş olan metotlar ile kullanılan derlemenin çağdaş eğitim düzeyine uyumluluğu, basitten karmaşığa doğru sistematiği ve metodolojik özellikleri değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise Silahlı Kuvvetler Bando Okulları'nda kullanılan derleme ile seçilmiş olan metotların içerdiği farklılıklara değinilerek kullanılması gereken metot/metotlar ile uygulanması gereken eğitim sistemi ve bu sisteme yönelik müfredat hazırlanması hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the Oboe and the basic music education system of the Armed Forces Band Schools has been examined with the historical aspect of this institution. The beginners? level oboe methods in the Armed Forces Band which is prepared according to the curriculum has been inspected and compared with three other methods which are approved by experts and recently used in other music institutions.The comparison between these methods has been done according to the differences of the basic music theory chapters, distinctive uses of technical and musical terms like nuance, rhythmic values, tonalities, registers, and chord symbols of the beginner?s level oboe education.The result of the comparisons between those methods has been evaluated according to their conformity to the modern education level, their systematical development from beginners to advanced levels and also their methodological features. As a conclusion, the content differences of the expert-approved methods and the methods that are used in the Armed Forces Band Schools have been observed. A proposal for which methods to be used and the incorporation of the selected methods with a new education system and a suggested curriculum based on the recommended education system have been presented.