Sanat eğitimi ve kamusal sanat
Art education and public art
- Tez No: 228422
- Danışmanlar: PROF. ŞENİZ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma Kamusal sanat projelerinin, anakentlerde kamusal sanatprojelerine katılan sosyo-kültürel ve ekonomik düzeyi düşük ve ortak sanatalanlarından (müze, galeri, vs.) faydalanamayan kitlelerin sanat eğitimlerinekatkılarını incelemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evreni Ankara'da kamusal sanat projelerine katılan sosyokültürelve ekonomik düzeyi düşük kitlelerdir. Bu araştırmanın örneklemi ise, buevren içerisinde Ankara'da Ümit Özbek isimli sanatçının Keçiören CFT tekstilatölyesinde yapmış olduğu kamusal sanat projesine katılan 25 farklı atölye çalışanıoluşturmaktadır.Örneklem olarak alınan 25 kişiye sanatçı 3 er adet fotoğraf çektirmiştir. Dahasonra sanatçı bu fotoğraflardan yola çıkarak çeşitli çalışmalar yapmış ve buçalışmalar katılımcıların bulunduğu ortama yerleştirilmiştir. Katılımcılarınçalışmaların oluşturulması sürecindeki davranışları ve çalışmaların sergilendiği 1hafta boyunca eserlere yaklaşımları gözlemlenmiştir. Katılımcıların gözlemformunda proje sürecindeki sanat eğitiminin amaçları kapsamına 33 ana başlık ve 96alt başlıkta davranış ve yaklaşımları aynı zamanda çekmiş olduğu fotoğraflarınsırasıyla değerlendirilmesi sonucunda 3 değer üzerinden puanlanarak sonucagidilmiştir.Alt amaçlara uygun sonuçların genel ortalamasına bakıldığında katılımcılarınsanat eğitimlerinin amaçları doğrultusunda %29'unun gelişme göstermediği%45,5'inin gelişme gösterebileceği %25,5'inin ise gelişme gösterdiği sonucunavarılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların gösterdiği gelişme umut vericibulunmuştur. Araştırmanın sonucu olarak. Kamusal sanat projelerinin, anakentlerdebu projelere katılan sosyo-kültürel ve ekonomik düzeyi düşük ve ortak sanatalanlarından (müze, galeri, vs.) faydalanamayan kitlelerin sanat eğitimine katkısıvardır yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the purpose of researching the contributions ofthe arts projects to the arts education of the masses living in metropolitan areas whohave a low socio-cultural and economic level and cannot benefit from the areas ofarts (e.g. museums, galleries, etc.). The universe of the research was the masses withlow socio-cultural and economic levels who have participated in the public artsprojects in Ankara. And the sampling of the study comprised the employees of 25different workshops who participated in the public arts project carried out by ÜmitÖzbek in CFT textile workshop in Keçiören, Ankara.The artist had each of the 25 people who were chosen as the sampling takethree photographs. Then the artist carried out various works based on thesephotographs and placed these works in the environment which the participants werein. The behaviors of the participants during the process of creating the works andtheir approaches toward the works during the one-week period when the works wereexhibited were observed. The results were obtained by means of the observationforms of the participants by which a scoring out of 3 points was made by evaluatingtheir behaviors and approaches under 33 main titles and 96 sub-titles and thephotographs taken by them.When the general average of the results which are in accordance with the subpurposesare considered, it was found out that 29 % of the participants couldn?t haveshown any improvement in the direction of the purposes of the arts education, 45.5% had the potential for development, and 25.5 had shown improvement. At the endof the study, the development realized by the participants was considered to bepromising. And the judgment reached at the end of the study was that public artsprojects had a contributory effect on the arts education of the masses living inmetropolitan areas who have low socio-cultural and economic levels and cannotbenefit from the public arts areas (museums, galleries, etc.).