Türk atasözlerinin kimya eğitimindeki rolü
In chemistry education Turkish provebs' effects
  1. Tez No: 228421
  2. Yazar: NESRİN ARIER KARAÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dil sadece ağırlıklı olarak insana özgü bir iletişim aracı olarak kabul edilir. Dil felsefesinde doğal dil, genel iletişim amaçlı olmak üzere yazıda ve konuşmada kullanılan dildir. Atasözleri konuşma dilinin ve halk kültürünün önemli bir parçasını oluşturur köklerini uzun bir gelenekten alır.Fen Eğitimi uzunca bir süre pratik bir konu olarak ele alınmış , doğal dil ve edebiyatın fen eğitimindeki önemi ihmal edilmiştir. Bilim dilini öğrenmek fen eğitiminin önemli bir kısmını oluşturur. Doğal dilde bilimsel dilin önemli bir kısmını oluşturur.İnformal fen eğitim tekniklerinin fen sınıflarında kullanılması sınıflarda bir çok bakımlardan rahat bir atmosfer oluşmasını sağlar. Bu tür teknikler bazı kavramların tanıtılmasında ve açıklanmasında çok iyi fırsatlar sunar. Analojiler, atasözleri, hikayeler, oyunlar bu informal tekniklerden bazılarıdır.Fen sınıflarında dile önem verilmesi, fen eğitiminin kalitesini artırmak için son derece önemlidir. Kimya öğretimi bir yabancı dil öğretmek gibidir. Kimya eğitiminde en azından üç dil kullanılır. Bunlar Türkçe, kimyasal eşitlikler ve matematiksel eşitliklerdir.Bu çalışmanın amacı, yaygın Türkçe atasözlerindeki kimya bilgi içeriğini analiz etmektir.Bu nedenle bazı Türkçe atasözleri içeren sözlükler taranarak kimya ile ilgili olabilecek atasözleri tespit edildi. Bu atasözlerindeki kimya bilgi içeriği ayrıntılı olarak incelendi. Çalışmanın ikinci kademesinde, Kimya anabilim dalı öğrencilerinin bu atasözlerindeki kimya bilgi içeriğine ilişkin görüşleri araştırıldı.Çalışmadan elde edilen sonuçlar temel istatistik tekniklerle değerlendirildi. Sonuçlara bağlı olarak, bir kısım öğrencilerin doğal dile ilişkin bilgilerinin ve kimya bilgisinin bu seviyede yeterli olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Language is considered to be an exclusively human mode of communication. In the philosophy of language, a natural language is a language that is spoken, signed, or written by humans for general-purpose communication. . Proverbs are very important part of every spoken language and folk literature originating in oral tradition.Science education at different levels has tended to be viewed mainly as a practical subject, and the importance of natural language and literacy have been neglected. Learning the language of science is a most important part of science education. Natural language is a major part of scientific language.Informal science education techniques can be used to provide a relaxed environment at various points in science classrooms. These kinds of techniques offer a good oppurtunity to introduce or clarify some concepts. Analogies, proverbs, stories, games are some of them.Giving more attention to language in science classrooms is one of the most important efforts in improving the quality of science education.Teaching chemistry is like teaching a foreign language . In chemistry education , It is used at least three languages: ordinary Turkish, chemical equations and mathematical equations.The purpose of this study is to analyse chemistry knowledge in some common Turkish proverbs. For this reason ,some proverbs dictionaries have been scanned and some proverbs related with chemistry were chosen to analyse for scientifical point of view. The chemistry knowledge in these proverbs have been discussed in detail. In the second step of the study, It have been searched the opinions of the chemistry education deparment students abaut chemical knowlwdge in these proverbs .Data collected consequence of the study were evaluated with basic statistical techniques. Depending on the results, It is possible to say tahat some students have not necessary information about natural language and chemical knowledge at this level.