Technology spillovers through foreign direct investment in Turkish manufacturing industry
Doğrudan yabancı yatırımların Türkiye imalat sanayii'ne teknolojik getirileri
- Tez No: 228441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TEOMAN PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
This study investigates whether there are technology spillovers through foreign direct investment (FDI) in Turkish manufacturing industry. Before the econometric estimation, theoretical and empirical literature on FDI and technology spillovers especially by transnational corporations (TNCs) is analyzed in detail. Also, historical perspective of FDI and review of the related literature for Turkey constitutes an important part of the study. To test the spillover effects of FDI, the dataset including sectoral level determinants of 89 different sectors, according to ISIC (International Standard of Industrial Classification) 4-digit industrial classification, in Turkish manufacturing industry is used. The dataset is obtained from Turkish Statistical Institute (TurkStat) for the period 1983-2001. Sectoral market shares of foreign firms are used as spillover variables; and horizontal spillovers are tested. Although some specifications of variables produce negative and insignificant results, the significant regression results show that there are positive spillover effects from foreign firms to domestic firms through horizontal spillovers. In this estimation, six different proxies of capital stock are used to test the robustness of the results; and also, spillovers are tested in terms of low-technology-using (Low-Tech) sectors and high-technology-using (High-Tech) sectors.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, doğrudan yabancı yatırımların (DYY) Türkiye imalat sanayiine teknolojik getirilerini araştırmaktadır. Ekonometrik tahmin yapılmadan önce, DYY ve özellikle uluslararası firmalar aracılığıyla gelen teknolojik getiriler hakkındaki teorik ve deneysel yazın detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca, Türkiye?deki DYY?nin tarihsel gelişimi ve ilgili yazının taranması, çalışmanın önemli bir kısmını oluşturmaktadır. DYY aracılığıyla gelen teknolojik getirilerin test edilmesi amacıyla, Türkiye imalat sanayii için ISIC (Uluslararası Standart Sanayi Sınıflandırması) 4. düzey sanayi sınıflandırmasına göre seçilen 89 farklı sektöre ait sektörel düzeydeki belirleyicileri içeren veri seti kullanılmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu?ndan alınan bu veri seti, 1983-2001 dönemini kapsamaktadır. Yabancı firmaların sektörel pazar payları getiri değişkeni olarak kullanılmakta ve yatay getiriler test edilmektedir. Değişkenlerin bazı tanımlamaları negatif ve anlamsız sonuçlar üretmesine rağmen, anlamlı regresyon sonuçlarına göre yabancı firmalardan yerli firmalara doğru yatay getiri yoluyla, pozitif teknolojik getiri etkisi vardır. Yapılan modellemede, altı farklı sermaye stoğu verisi kullanılarak sonuçların dayanıklılığı test edilmiş ve ayrıca getiriler yüksek teknoloji ve düşük teknoloji kullanan sektörler açısından da incelenmiştir.