Migration trends and policies in post-Soviet Russia
Sovyet sonrası Rusya'da göç eğilimleri ve göç politikaları
- Tez No: 228442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, Rusya Federasyonu'ndaki iç göç ve dış göç eğilimlerini incelemektedir. Bu bakımdan Sovyetler Birliği dönemi; Sovyetler Birliği'ndeki iç göç, Sovyetler'den dışa göç ve Sovyet göç politikaları çerçevesinde ele alınmaktadır. Tez aynı zamanda Rusya Federasyonu'nun göç politikalarını da incelemektedir. Tezin temel argümanı olarak, etnik dinamikler, silahlı çatışmalar ve milliyetçi uyuşmazlıklar, Sovyet sonrası Rusya'nın iç göç ve dış göç eğilimlerinde etkili faktörler olmalarına rağmen, Rusya Federasyonu'ndaki iç ve dış göçün temel nedeninin ekonomik faktörler olduğu öne sürülmektedir.Tez dört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmından sonra ilk bölüm Sovyetler Birliği'nde göç konusunu inceler. İkinci bölüm Rusya'nın göç politikalarını ele alır. Üçüncü bölüm Rusya Federasyonu'nda iç göç konusunu incelemektedir. Son ana bölüm ise Rusya Federasyonu'nda dış göçü tartışır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to examine the internal and external migration trends in the Russian Federation. The thesis also examines the internal migration trends in the Soviet Union as well as Soviet emigration and migration policies. The thesis focuses mainly on the migration policy of the Russian Federation. The main argument of the thesis is that although ethnic dynamics, armed conflicts and nationalist clashes play important roles in Russia?s migration trends, the main force of Russia?s internal and external migration trends are economic.The thesis has four main chapters. After the introduction the first chapter examines migration in the Soviet Union. The second chapter explores migration policy of Russia. The third chapter deals with internal migration in the Russian Federation. The last main chapter discusses external migration in the Russian Federation.