Relationship between primary school students' environmental literacy and selected variables
Bodrumdaki ilköğretim okulu öğrencilerinin çevre okuryazarlığı ve seçilmiş değişkenler arasındaki ilişki
  1. Tez No: 228440
  2. Yazar: TAYYİBE FULYA ÖKESLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAYE TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı Bodrum'daki 6., 7. ve 8. sınıf ilköğretim öğrencilerinin çevre okur yazarlığını incelemektir. Çalışma 2006?2007 öğretim yılı ilkbahar döneminde uygulanmıştır. Toplamda dört devlet ilköğretim okulunda okumakta olan 848 öğrenci 49 maddelik çevre okuryazarlığı anketini doldurmuştur (Kaplowitz & Levine, 2005).Çalışmanın amacı için, Öğrencilerin çevre okuryazarlık boyutları (bilgi, tutum, kullanım ve ilgi) yüzdelik oranlarla sınanmıştır. Sonuçlara göre öğrencilerin çevre hakkındaki bilgi düzeylerinin zayıf olmasına rağmen, çevreye karşı olumlu tutum ve yüksek ilgileri olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda, insan ve çevre etkileşimlerinin önemi konusunda farkındalıkları fazladır.Pearson momentler çarpım korelasyonu analizi ile çevre okuryazarlığı boyutları (bilgi, tutum, kullanım, ilgi) arasındaki ilişki hesaplanmıştır. En büyük ilişkinin tutum-kullanım ve kullanım-ilgi arasında bulunması çevreye karşı olumlu tutumu olan öğrencilerin çevre kullanımı hakkında olumlu görüşe sahip olduklarını ve çevreye karşı ilgisi olan öğrencilerin çevre kullanımı konusunda daha olumlu görüşleri olduğu bulunmuştur.Öğrencileri çevre okur yazarı yapabilecek etkenler ve çevre okuryazarlığı değişkenleri arasındaki ilişki Kanonik korelasyon analizleri ile hesaplanmıştır.Sonuçların gösterdiğine göre, çevre konularına ilgili olan ve önem veren, çevre konusunda iyi bilgiye sahip olduğunu düşünen, ebeveynleri çevre konularında ilgili olan ve çevresel aktivitelere katılan öğrencilerin çevre konusunda daha iyi bilgiye, olumlu tutum ve görüşe ve ilgiye sahip oldukları bulunmuştur.Ek olarak, tek yönlü MANOVA analizi kız ve erkek öğrencilerin aynı seviyede çevre bilgisine sahip olmalarına karşı, kız öğrencilerin çevreye karşı daha olumlu tutum, görüş ve ilgisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to investigate environmental literacy of 6th, 7th and 8th grades primary school students in public schools of Bodrum, Turkey. The study was carried out during the spring semester of the 2006-2007 academic years. A total of 848 students enrolled in four public primary schools completed the 49-item Environmental Literacy Questionnaire (Kaplowitz & Levine, 2005).The components of environmental literacy which are defined as knowledge, attitude, use and concern of students about environmental issues were examined by means of frequency distributions. Results displayed that although students had low levels of knowledge about the environent, they displayed positive attitudes and high levels of concern toward the environment. They were also aware of the importance of interaction between humans and the environment.Relationships among the components of the ELQ (knowledge, attitudes, uses, and concerns) have been analyzed by means of zero order correlations. The strongest correlation found between `attitude and use? and `use and concern? variables among the components of the ELQ indicating that the students with positive attitude towards environmental issues have positive views on environmental uses and service and students concerning about environmental problems have more positive views on environmental use and service.Canonical correlation analysis was used to examine the relationship, if any, between the background characteristics of students and the set of environmental literacy variables in the questionnaire. The results showed that students who were interested in environmental issues, who gave importance to environmental problems, who thought they had good knowledge about environmental issues, whose parents? were interested in environmental issues and involved in environmental activities had better knowledge about environmental issues, more positive attitude towards environmental issues, more positive view on environmental uses and service and concern environmental problems.In addition, the results of analysis by means of Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) demonstrated that female students had more positive attitudes towards environmental issues, more positive views on environmental use and more concern about environmental problems than male students? had but same level of knowledge on environmental issues.