Economy-wide analysis of water resource management: A CGE model for Turkey
Su kaynakları yönetiminin ekonomik analizi: Türkiye için bir hesaplanabilir genel denge modellemesi
- Tez No: 228447
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Su konusu ulusal ve uluslararası düzeyde önem kazanmıştır. Mevcut su kaynakları artan ihtiyacı karşılayamaz hale gelmektedir. Dünya üzerindeki su kaynakları dengesiz bir şekilde dağılmış olduğundan arz ve talep dengesini bulmak zorlaşmıştır. Su konusunun kapsamlı ve çok yönlü bir şekilde ele alınması gerekmektedir. HGD modelleri bu imkanı sunmaktadırlar. Bu çalışmada Türkiye için su içeren bir HGD modeli kurulmuştur. Model, su konusunu Türkiye için sıkıntılı tartışmalara sebep olan bir başka konuyla, tarımda ticaret serbestisi konusuyla ilişkilendirmektedir. Türkiye, DTÖ üyesi olması ve aynı zamanda AB'ye üyelik için aday olması sebebiyle, tarım sektöründe yapılacak bir liberalizasyon durumunda ekonomisinin nasıl etkileneceğini gözetmek durumundadır. Bu çalışmada, bir ticaret serbestleştirilmesi ve bir de su politikası senaryosu incelenmiştir. Daha sonra bu senaryolar tarımda bir verimlilik artışı olması durumunda tekrar değerlendirilmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki tarımda ticaret serbestisi GSYİH ve gelir düzeylerini arttırmakta ancak tarım ürünleri ticaret dengesi üzerinde negatif etki yaratmaktadır. ?selektif bir su vergisi? konulması, su kullanımı fazla olan sektörlerdeki üretim ve tüketim ile özel kesimin gelirlerin düşmesine neden olmaktadır. Tarımda verimlik artışı, ilk betimleme için GSYİH ve gelir seviyelerinde daha fazla artış getirmekte, aynı zamanda tarife indiriminden kaynaklanan dış ticaretteki bozulmaları telafi etmektedir. Su betimlemesinde, verimlilik artışı ile özel gelirler artmış, tarım ürünleri üretim ve tüketimdeki düşüş tersine dönmüştür. Bunun yanında tarım ürünleri net ihracatı önemli ölçüde artmıştır.
Özet (Çeviri)
Water-related issues are gaining importance at both national and global level. Water resources are becoming insufficient in meeting the rising needs. As resources are distributed unevenly throughout the world, supply and demand correspondence is difficult to meet. The analysis of water related issues should be addressed within a comprehensive framework. CGE models offer this possibility. This study aims to construct a CGE model for Turkey which includes water as a factor of production. It relates water issues with another troublesome debate that is important for Turkey: trade liberalization in agriculture. Turkey as a member of WTO and a candidate country for the EU has to consider the effects of a further liberalization in agriculture on its economy. In this study a trade liberalization scenario and a water-policy scenario have been discussed. Additional simulations are conducted in the case of a productivity increase in agriculture. Results show that, trade liberalization in agriculture leads to an increase in GDP and income levels, but had a negative impact on the trade balance in agricultural products. Applying a ?selective water tax? will result in a decrease in production and consumption in water-intensive sectors, as well as in the private income. For the first simulation, productivity increase in agriculture leads to a further increase in both GDP level and incomes, and it compensates the trade distortions resulting from the tariff reduction. In water simulation, private income increases with productivity increase and depletion in production and consumption of agricultural products reversed. Moreover, the net exports in agriculture improve significantly.