Effects of problem based learning on students' environmental attitude through local vs. non local environmental problems
Probleme dayalı öğrenme modelinin, yerel ve genel çevresel problemler aracılığı ile, öğrencilerin çevresel tutumuna etkisi
- Tez No: 228446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAYE TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin ön çevresel tutumları kontrol altında iken probleme dayalı öğrenme modeli (PDÖ1), yerel bir problemin kullanıldığı probleme dayalı öğrenme modeli (PDÖ2) ve geleneksel eğitim (GE) yöntemlerinin öğrencilerin çevresel tutumlarına; özellikle genel çevre bilinci, genel çevresel çözümler konusundaki tutum, ve kişisel sorumluluk bilinci alt başlıklarına olan etkisini incelemektir. Çalışmanın örneklemini Niğde ilinde bir ilköğretim okulunda okuyan 95 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin ön çevresel tutumlarının belirlenebilmesi için tüm gruplara Çevre Tutumu Testi uygulanmıştır. Bununla birlikte, uygulama sırasında deney grupları öğrencilerinin kullandığı grup çalışma kağıtları uygulamanın içeriği ve öğrencilerdeki gelişimi değerlendirmek amacı ile incelenmiştir. Uygulamalardan sonra PDÖ (1 ve 2) ve GÇE yöntemlerinin öğrencilerin çevre tutumlarına etkisini karşılaştırabilmek için tüm gruplara Çevre Tutumu Testi son test olarak tekrar uygulanmıştır. Kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Öğrencilerin ön tutumları analize ortak değişken olarak atanmıştır. Çalışmanın sonuçları, öğrencilerin genel çevre bilinci, genel çevresel çözümler konusundaki tutum, ve kişisel sorumluluk bilinci alt başlıklarındaki çevresel tutumlarının ölçülmesini amaçlayan Çevre Tutum Testinde PDÖ2 grubu öğrencilerinin her üç alt başlık için de PDÖ öğrencilerinden daha yüksek bir ortalamaya sahip olduklarını, GÇE grubunun ise kişisel sorumluluk bilinci alt başlığında PDÖ öğrencilerinden daha yüksek bir ortalamaya sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the relative effect of problem based learning with a non local perspective (PBL1), problem based learning with a local perspective (PBL2) and traditionally designed environmental education (TRD) lectures on elementary school (7th grade) students? environmental attitude; specifically by the 3 dimensions as; general environmental awareness, general attitude toward solutions, and awareness of individual responsibility. The sample consisted of 95 7th grade students from a public elementary school in Niğde. Environmental Attitude Questionnaire (EAQ) was administered to all groups as pre-test to determine the prior environmental attitude. The worksheets, on the other hand, used by experimental groups in their group work were examined to reveal the quality of the process. After the treatment, EAQ was administered to all groups as a post-test to compare the effectiveness of PBL1, PBL2 and TRD on students? environmental attitude. Analysis of covariance (ANCOVA) was performed. The results of the study revealed that, students in PBL2 group had significantly more positive environmental attitudes in all three dimensions of the questionnaire, namely general environmental awareness, awareness of individual responsibility and general attitude toward solutions determined after the treatment than PBL1 group. Moreover, TRD group had significantly more positive attitude than PBL1 group in students? awareness of individual responsibility determined after the treatment.