Hegel and Marx on alienation
Hegel ve Marx'ta yabancılaşma
  1. Tez No: 228449
  2. Yazar: SEVGİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yabancılaşma kendini keşfetme süreci midir yoksa gerçekliğin bir yitimi midir? Bu soru etrafında bu tezde işlenecek konu yabancılaşmanın Hegel ve Marx'ın felsefelerinde nasıl algılandığıdır. Hegel felsefesinde yabancılaşma kendini yaratma ve keşfetme sürecidir. Marx için ise yabancılaşma kapitalist tarzı üretim biçiminin bir sonucudur. Hegel insanın varoluşunu ontolojik boyutunu gözeterek serimlemeye çalışırken, Marx, yabancılaşma kavramına Hegel'in göremediğini düşündüğü ekonomik boyutuyla başka bir yerden bakar. Bu filozofların yabancılaşmanın sürecini, koşullarını ve sonucunu nasıl anlamlandırmaya çalıştıkları tezin konusu açısından önemlidir. Dolayısıyla tezin asıl savı, Marx'ın bütün eleştirilerine rağmen Hegel'e tahmin edilenden daha yakin olduğudur. Aynı zamanda diğer savım ise Marx'ın eleşitirilerinin Hegel'ı aşmak yerine onu tamamladığıdır. Marx'ın Hegel'in yabancılaşma anlayışına dair, bu anlayışın soyut, mistik ve anlaşılmaz olduğu yönündeki eleştirilerinin doğruluğunun ya da yanlışlığınının ortaya koyulması savın destekleyici çözümüdür. Bundan dolayı Hegel'in yabancılaşma kavramı Marx'in eleştirileri üzerinden anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Is alienation a process of self-discovery or is it a loss of reality? The subject of this thesis is how alienation is discussed in Hegel and Marx?s philosophies in terms of this question. In Hegel?s philosophy, alienation is part of the process of self-creativity and self-discovery. For Marx, it is the result of the capitalist mode of production. While Hegel explains the existence of the human being through focusing on its ontological dimension, Marx evaluates the term alienation in terms of the economic dimension which he claims that Hegel ignores. The understanding of these philosophers about how they make understandable the process, circumstances and results of alienation is significant for the subject of this thesis. The thesis concludes that, Marx, in spite of his criticisms of Hegel is closer to Hegel than is thought. An additional claim is that Marx?s criticisms of Hegel complement Hegel?s philosophy rather than overcoming it. The supporting analysis of the thesis is the discussion of whether Marx?s criticisms related to Hegel?s understanding of alienation as abstract, mystifying, and nonsense are right or wrong. Hegel?s conception of alienation has thus been examined by way of Marx?s criticisms.