Integrating critical thinking skills into planning and implementation of teaching Turkish: A comparative case study of three teachers
Eleştirel düşünmenin Türkçe öğretiminde planlama ve uygulama süreçlerine entegrasyonu: Üç öğretmenin karşılaştırmalı durum çalışması
  1. Tez No: 228450
  2. Yazar: MELEK TÜRKMEN DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Bu çalışma, öğretmenlerin ders planlama, ders uygulama ve ders üzerine yansıtma şeklindeki öğretim sürecinin üç ana aşamasına öğrencilerinin eleştirel düşünme becerilerini geliştirmeyi ne şekilde entegre ettiklerini araştırmayı ve öğretimin bu boyutunun öğrenciler üzerindeki etkisini, dördüncü sınıf Türkçe dersleri kapsamında değerlendirmeyi amaçlamıştır. Araştırma, farklı üç ilkokuldan üç öğretmenin katılımıyla karşılaştırmalı durum çalışması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Veriler, sınıfiçi gözlemler, öğretmenler ve öğrencilerle görüşmeler, öğrenciler tarafından tutulan günlükler ve belgeler aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, planlama aşamasında, özerklik duygusu, eğitim yöntemlerine bakış, ders içeriğinin öğrencilerin hayatlarına uygunluğu, metinler, disiplinler arası bağlantı kurma, okuma becerisine yaklaşım, yazma becerisine yaklaşım ve öğrenciyi algılayış biçimleri gibi etkenler öğretmenlerin bu sürece eleştirel düşünmeyi ne şekilde kattıklarında belirleyici olmuştur. Planlarını uygulamaya koyduklarında, sınıf iklimi ve sınıf yönetimi ile kendi etki alanlarını algılayış şekilleri gibi etkenlerin öğretmenlerin öğrencilerini eleştirel düşünme süreçlerine ne derece dahil ettiklerinde belirleyici olduğu görülmüştür. Ayrıca, derslerde, üstbilişsel beceriler ile eleştirel okuma becerilerinin yanı sıra tahminde bulunma, düşüncelerle duyguları birbirinden ayırt etme, sav geliştirme ve ortaya atılan savları değerlendirme gibi becerilerin öğretmenler tarafından farklı ölçülerde ele alındığı da bulgulanmıştır. Öğretmenler yaptıkları dersler üzerine yansıtmacı düşünürken, derslerinin güçlü ve zayıf yönlerinden bahsediş biçimleri, öğrencilerinin öğrenmelerini değerlendirişleri, düşünme ile ilgili kavramları ayırt ediş düzeyleri, öğrencilerinin akıl yürütme sürecinde düşüncelerini dayandırdıkları varsayımlarla ilgileniş biçimleri ile eleştirel düşünmeyi farklı düzeylerde sürece katmışlardır.Öte yandan, sınıf içindeki çeşitli iletişim şekilleri, merak ve ilgi öğrencileri eleştirel düşünmeye güdüleyen öğeler arasında ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate how teachers integrated the development of students' critical thinking skills into their teaching during the three major phases of their teaching, namely, their planning practices, interactive practices, and reflective practices and to evaluate the influence of their instruction as felt by students in fourth grade Turkish course. The study was conducted as a comparative case study in which three teachers from three different primary schools participated. Data were collected through classroom observations, interviews with teachers and their students, logs written by students and documents. The findings of the study indicated that, in the planning stage, factors such as autonomy, methodological stance and relevance played a role on the level of teachers' incorporation of critical thinking into the process. In the lessons, their classroom climate and management, perception of their realm of influence, their approach to challenge and tendency to create a common frame of reference were found to have an effect on the ways their students were involved in critical thinking processes. Furthermore, metacognitive skills and critical reading skills, together with others, were addressed by teachers in different ways. In their reflection, the way they referred to the strengths and weaknesses of their lessons and the way they evaluated their students' learning as well as their discrimination of thinking concepts and the ways they dealt with assumptions underlying students' reasoning involved elements revealing their approach to critical thinking. Among students, some interactive patterns, curiosity and interest constituted the factors that motivated students to think critically.