Hegel and Marx on alienation
Hegel ve Marx'ta yabancılaşma
- Tez No: 618315
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KAAN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hegel ve Marx için insan tarihsel ve sosyal süreçlerin bir sonucudur ve bu sürecin belirli aşamaları“yabancılaşma”ile tariflenir. İnsan, yabancılaşmayı aşarak toplumsal ve bireysel bir özgürlük inşa edebilir. Hegel'de yabancılaşma, esası özgürlük olan Tin'in kendisinin erken tezahürleri ile olan çelişkisi olarak tariflenebilir. Tinin Fenomenolojisi, Tin'in tezahürleriyle aradığı uzlaşma tecrübesine odaklanır. Hegel için yabancılaşma, kendilik bilincinin özgürlük bilincine varana kadar geçtiği aşamaların temel karakteridir; ki bu aşama da Hegel'de“Mutlak Bilme”dir. Hegel'de insan kendisine ve nesnesine ait bilince, Akıl ile ulaşır. Akıl ile insan, kendisini özgür bir varlık olarak deneyimleyeceği ve gerçekleştireceği ve etik yaşamı tesis edecek olan maddi koşulları oluşturur. Marx için de yabancılaşma tarihsel bir süreç ve aşamadır; ancak Marx'a göre yabancılaşma maddi ve ekonomik koşulların sonucudur ve aşılması da mutlaka bu koşulların değişimiyle mümkündür. Bu, aynı zamanda Marx'ın Hegel'e yönelttiği en önemli kritiktir. Marx'a göre Hegel, mistik bir Tin kavramı yaratarak insanın kendi yarattığı koşullara müdahale etme ve bu koşulları değiştirme imkanını insandan çalmıştır. Marx'a göre insanın kendi inşa ettiği maddi koşullar özgür bir toplumsallık içinde yaşama olanağını elinden almıştır. Ve ancak bu koşulları değiştirerek etik bir toplumsallık imkanına yeniden kavuşacaktır. Yabancılaşmanın aşılması ile insan tekrar özgürce üreterek, yaşamsal kapasitelerini toplumsallık içinde ifade etme imkanına kavuşacaktır. Tezimde, öncelikle Hegel'e odaklanarak bilincin yabancılaşmayı kendisinin ontolojik bir koşulu olarak aşarak Mutlak Bilme ve özgürlüğe nasıl kavuştuğunu anlatmaya çalışacağım. Daha sonra, Marx'ın yabancılaşmayı nasıl kavramsallaştırdığını, Hegel'le olan mutlak yakınlığını ve aynı zamanda Hegel'e yönelttiği eleştirilerini ele alacağım.
Özet (Çeviri)
Both for Hegel and for Marx, man is a construct of historical and social processes and these processes are necessarily defined by a stage of 'alienation'. By overcoming 'alienation', man leads to a stage in history at which he is 'free' with his community. Hegel's alienation is a contradiction between Spirit, whose essence is freedom, and actuality. His Phenomenology of Spirit focuses on“experience”as a resolution between actuality and Spirit, through which Spirit realizes itself as Absolute Knowledge and overcomes alienation. For Hegel, the state of alienation is an ontological condition of and essential for self-consciousness to finally reach the state of Absolute Knowledge which is the“consciousness of freedom”. For Hegel, man achieves to grasp the truth of himself and of the objective realm he is encircled with, through Reason. Through Reason an ethical life (Sittlichkeit) rises which inhabits all the material conditions for man to recognize and realize himself as a free being. Marx also comprehends alienation as an historical state but for him it is created by material and economic conditions and has to be overthrown and overcome by changing these very conditions. This also is a critique that Marx directs to Hegel's philosophy. For Marx, Hegel creates a mystical and divine concept of Spirit which robs man of his powers to interfere and change the material conditions which necessarily are his own makings. Marx thinks that the very makings of man himself throughout history stunt his own capacity to lead a free communal life. Therefore he advocates that by changing these conditions man will resurrect his own capacity to lead an ethical communal life. For Marx at a free and non-alienated state of being, man will produce freely to realize his vital capacities with his fellow men. In my thesis, I will first focus on Hegel to investigate his understanding of alienation as an ontological condition of consciousness and how consciousness sublates alienation to reach the level of Absolute Knowledge and finally attain freedom. Later, I will focus on Marx's conception of alienation as a continuation and yet also as a clear critique of Hegel's system. Marx conceptualizes alienation with a clear reference to Hegel's and yet he immensely criticizes his signifying alienation as an ontological character of consciousness and argues that it is a material condition which is generated by man's very makings through history. Although Hegel suggests that alienation will be overcome by Spirit's unveiling itself through Reason, Marx argues that it will be overcome by interfering and changing the very material conditions.