Political economy of China's peaceful rise: The return of the dragon?
Çin'in barışçıl yükselişi'nin siyasi iktisadı: Ejderin geri dönüşü mü?
- Tez No: 228457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, 1990lı yılların ortasından itibaren yükselen Çin'in uluslararası siyasi iktisadını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın yanıtlanması gereken temel sorusu; Çin politik seçkinlerinin 21. yüzyılın başlarından itibaren, niçin Çin'in uluslararası sistem içindeki pozisyonunu; teorik, söylemsel ve politik zeminde, Barışçıl Yükseliş olarak niteledikleri şeklinde karşınıza çıkacaktır. Çalışma, sorunsalı Çin reform süreci uluslararası siyasi iktisadını tarihsel bir perspektif ile ele alacaktır. Modern Çin'in iç ve dış siyasetteki dinamiklerinin ardında yatan tarihsel ``Batı'yı yakalama'' motivasyonu düşünüldüğünde bu tez; 21.yüzyılda ``Çin'in Yükselişi''ni söz edilen amaca ulaşmada yeni stratejisi olarak yorumlamaktadır. Çin politik seçkinleri, Barışçıl Yükseliş konseptini ulusal ve uluslararası toplum boyutlarında yeni politik söylem olarak ortaya koymuştur. Yeni stratejinin politik bileşenleri olarak; Çin ulusal sınırları dahilinde Uyumlu Toplum inşası, uluslararası sistemde ise Yumuşak Güç olma olgusu karşımıza çıkmaktadır. Çin politik seçkinleri, Barışçıl Yükseliş konseptini yeni strateji; ``Çin'in Yükselişi''ni ve politik bileşenlerini meşrulaştırmaya yönelik bir teori olarak da kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the international political economy of rising China since the mid 1990s. The main question it tries to answer; why in the early 21st century, Chinese officials defined China?s position within the international system as Peaceful Rise in theory, in rhetoric and in policy. The research studies the question based on analysis of international political economy of China?s reform process within a historical perspective. Given China?s history-long ``catching up with the West?? as the main drive behind the determination and the guidance of China?s strategy at home and abroad throughout the political history of modern China, the thesis argues that ``China?s Rise?? has became the new strategy of China?s catching up objective towards the 21st century. Chinese leadership formulated the concept of Peaceful Rise as the discourse of the new policy to both domestic and external audiences. Building up Harmonious Society and being a Soft Power in international order have been designed as the policy components of new strategy. Chinese leadership also used the concept of Peaceful Rise as the theory of the legitimization of the new strategy of ``China?s Rise?? and its policy components.