A critical examination of two 'socialist' utopias: Looking backward and news from nowhere
İki 'sosyalist? ütopyanın eleştirel bir incelemesi: Geriye bakış ve hiçbiryerden haberler
- Tez No: 228456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalısma, geç 19. yüzyılın iki `sosyalist' ütopyasını (W. Morris'in HiçbiryerdenHaberler'i ve E. Bellamy'nin Geriye Bakıs'ını) incelemektedir. Temel kaygı,metinler için `sosyalist' etiketinin geçerliligini sorgulamaktır. Böyle bir analizinreferans noktaları: modernite, geç 19.yy Marksizmi ve disiplin pratikleridir. Bubaglamda, amaç, sosyalizmin merkezi fikirlerine ve modernitenin temelönermelerine göre kopusları ve süreklilikleri ortaya koymaktır. Çalısma, iki metindede modernitenin temel önermelerinden ciddi kopus noktaları oldugunu ortayaçıkarmıstır, çünkü Morris'in ütopyasında 14. yüzyılın komünizmini kurmaya yönelikromantik bir arayıs varken, Bellamy'nin metninde tipik sosyalist toplumlarındogasına yönelik tipik reaksiyonel modern öneriler bulunmaktadır. Bu durumda, ikimetindeki sosyalizm ve modernite arasındaki uyumsuzluk nedeniyle, bu ütopyalarısosyalist olarak sınıflandırmak oldukça sorunludur. Çalısma aynı zamanda böyle biruyumsuzlugun Marksizmin kendisinden kaynaklanıp kaynaklanmadıgını desorgulamaktadır. Bu soruya cevap olarak, çalısma, uyumsuzlugun kaynagının büyükölçüde Marksizmin kendisinden kaynaklandıgını öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines two `socialist? utopias of the late 19th century: W. Morris?sNews from Nowhere and E. Bellamy?s Looking Backward. The major concern is toquestion the validity of title `socialist? for these two texts. The reference points forsuch an analysis are: modernity, Marxism of the late 19th century and the practice ofdiscipline. In this context, the intention is to find out ruptures and continuities withrespect to the central ideas of socialism and basic premises of modernity. The studyexplorates that there are serious points of rupture in these two texts with respect tothe major premises of modernity, because in Morris?s utopia there is a romanticsearch for restoring communism of the 14th century, in Bellamy?s text there aretypical reactionary modernist suggestions concerning the nature of typical socialistsocieties. In that sense, due to the disassociation between socialism and modernity inthese two texts, it is very problematic to classify these utopias as socialist. The studyalso questions whether the sources of such disassociation are embedded in Marxismitself. In response to such question, the study argues that this is the case to a greatextent.