Information and communication technology education in primary schools: Students' competencies, attitudes and needs
İlköğretim okullarında bilişim teknolojileri eğitimi: Öğrencilerin yeterlikleri, tutumları ve ihtiyaçları
- Tez No: 228458
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENNET ENGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim okullarındaki bilişim teknolojileri eğitimini genel bir çerçevede ele almaktır. Bu doğrultuda, öğrencilerin bilişim teknolojileri yeterlik algıları, bilişim teknolojileri dersine karşı tutumları, bilişim teknoloji sınıflarının eksiklikleri, bilişim teknolojileri dersindeki öğretme-öğrenme sürecinin özellikleri ve Bilişim Teknolojileri Öğrenci Çalışma Kitabının etkinliği incelenmiştir. Araştırmanın deseni enlemesine kesitsel anket çalışmasıdır. Çalışmada 63 maddeden oluşan ve araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. İzmit'in merkez bölgesinde yer alan 11 ilköğretim okulundan seçilen 442 sekizinci sınıf öğrencisi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Elde edilen veriler betimleyici ve yordayıcı istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Gruplar arasında istatistiksel olarak önemli farklar olup olmadığını incelemek için çoklu varyans analizi kullanılmıştır.Araştırma sonuçları öğrencilerin genellikle kendilerini yeterli gördüklerini ve derse karşı olumlu tutumlara sahip olduklarını göstermiştir. Ayrıca cinsiyet, ebeveynlerin eğitim durumu, evde bilgisayar sahipliği ve evde derse yönelik yardımın olmasının, öğrencilerin yeterlik algıları ve derse karşı tutumları üzerinde istatistiksel olarak önemli bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca, bu çalışma Bilişim Teknoloji sınıflarından tam olarak yararlanılamamasının nedenlerini ve yeni Bilişim Teknolojileri programının uygulanması sırasında karşılaşılan aksaklıkları ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to provide a general picture of ICT education in primary schools. Through this aim, students? perceived ICT competencies, their attitudes towards the ICT course, the characteristics of the teaching-learning process in the ICT course, the deficiencies of the IT classrooms and the effectiveness of the ICT Student Workbook were analyzed. This study was designed as a cross-sectional survey study. In order to collect the data, a self-reported questionnaire consisted of 63 items was developed by the researcher. The sample consisted of 442 Grade 8 students in 11 primary schools located in the metropolitan area of Izmit. Both descriptive and inferential statistics were utilized to analyze the data. Multivariate Analysis of Variances with Pillai?s Trace test was employed to investigate whether the significant differences among dependent variables across independent variables existed.Results of the study indicated that primary school students generally perceived themselves competent in ICT tasks and they had favorable attitudes towards the ICT course. Significant differences were found in students? perceived ICT competencies and attitudes with respect to gender, educational background of parents, computer ownership and availability of home assistance related to the ICT course. This study also revealed several obstacles which prevent taking full benefits of IT classrooms, and problems with the implementation of the new ICT program.