The characteristics of effective teachers as perceived by primary school students and teachers
İlköğretim öğrenci ve öğretmenlerinin görüşlerine göre etkili öğretmen özellikleri
- Tez No: 228459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENNET ENGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim okulu öğrencilerinin ve öğretmenlerinin etkili öğretmen özellikleri üzerindeki algılarının incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini Afyonkarahisar il merkezinde bulunan dokuz ilköğretim okulunun 6, 7 ve 8. sınıflarındaki 450 öğrencisi ve 150 öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve pilot çalışması yapılmış olan ?Etkili Öğretmen Özellikleri Anketi? kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler betimsel ve çıkarımsal istatistik yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. İlk olarak betimsel istatistik yöntem kullanılarak katılımcıların özellikleri çözümlenmiştir. Daha sonra algılanan etkili öğretmen özelliklerinin boyutlarını belirlemek için faktör analizi yapılmıştır. Boyutlar belirlendikten sonra, algılanan etkili öğretmen özelliklerinin boyutlarını karşılaştırmak için ilişkili örneklem tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Son olarak, cinsiyet, sınıf, başarı seviyesi, annenin eğitim seviyesi ve babanın eğitim seviyesi bağımsız değişkenlerine göre öğrencilerin adalet algılarındaki değişimi incelemek için çoklu varyans analizi yapılmıştır.Faktör analizi sonucunda öğrenciler tarafından algılanan etkili öğretmen özelliklerinin 7 boyutlu olduğu ortaya çıkmıştır. Bu boyutlar; `öğretmen-öğrenci ilişkileri', `sınıf-içi davranış ve kişisel özellikler', öğretme yetisi', `motive edici özellikler', `mesleki davranışlar', `sınıf-içi disiplin' ve `değerlendirme ve dönüt-düzeltme' olarak adlandırılmıştır.İlişkili örneklem tek yönlü varyans analizi sonucunda, öğrencilerin etkili öğretmen özelliklerinden en çok `sınıf-içi davranış ve kişisel özellikler' ile `öğretme yetisi' boyutlarına önem verdikleri bulunmuştur. Çoklu varyans analizi sonucunda cinsiyet, sınıf ve başarı düzeyinin öğrencilerin algılarında fark yarattığı; anne-baba eğitim seviyelerine göre ise sadece anne eğitim seviyesinin anlamlı fark yarattığı ortaya çıkmıştır.Öğretmen algılarında betimsel istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Buna göre, ençok önem verilen etkili öğretmen özelliklerin alan bilgisi, pedagojik formasyon bilgileri ve öğretme yetileri ile ilgili özellikler olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed at investigating the perceptions of primary school students and teachers on effective teacher characteristics. The sample consisted of 450 primary school students from 6th, 7th and 8th grades and 150 teachers from 9 primary schools in the Province of Afyonkarahisar. Data were gathered from the participants via Effective Teacher Characteristics Questionnaire (ETCQ) developed by the researcher. Both descriptive and inferential statistics were utilized to analyze the data. Principal Component Analysis was used to find out the perceived dimensions of effective teacher characteristics questionnaire. Repeated Measures ANOVA was employed for the priorities of students within these dimensions and MANOVA was used to investigate whether there were significant differences among students? perceptions with respect to certain background variables. Descriptive statistics were used to analyze the responses of teachers for the questionnaire.Results of the study indicated that primary school students perceived the effective teacher characteristics with respect to teachers? (1) relations with students, (2) personal traits and in-class behavior, (3) teaching ability, (4) motivating personality, (5) professional demeanor, (6) classroom management and (7) feedback & evaluation. Students give the most importance to `teaching ability? and `personality traits and in-class behavior? dimensions.Descriptive statistics showed that teachers give the most importance to the items related with field knowledge, pedagogical knowledge and teaching ability.