Impact of polish memberships in NATO and the EU on polish foreign policy towards Russia
Polonya?nın AB ve NATO üyeliklerinin Rusya?ya yönelik dış politikası üzerinde etkisi
- Tez No: 228476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY F. TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
This thesis examines the impact of Poland's NATO and EU memberships on Polish foreign policy towards Russia by taking the historical background of Poland's relations with Russia into account. The main objective of the thesis is to examine the change in Polish foreign policy towards Russia in the aftermath of its memberships in NATO and the EU in 1999 and 2004 respectively. The thesis argues that Poland has changed its accommodative approach towards Russia and started to pursue a more assertive foreign policy after its NATO and the EU memberships due to its decreasing dependency on this country. In this thesis, the concept of interdependence is employed to explain Polish foreign policy on Russia.The thesis has six chapters, including Introduction and Conclusion chapters. The second chapter explores the historical background of Polish-Russian relations. The third chapter analyzes the main characteristics of Polish foreign policy in the post-Cold War era. The fourth chapter examines the impact of Poland's NATO membership on Polish foreign policy towards Russia. The fifth chapter discusses the impact of Poland's EU membership on its foreign policy towards Russia.
Özet (Çeviri)
Bu tez, Polonya?nın Rusya ile ilişkilerinin tarihsel arkaplanını göz önüne alarak, Polonya?nın AB ve NATO üyeliklerinin Rusya?ya yönelik dış politikası üzerinde etkisini incelemektedir. Tezin temel amacı, Polonya?nın Rusya?ya yönelik dış politikasının sırasıyla 1999 ve 2004 yıllarında gerçekleşen NATO ve AB üyelikleri sonrası değişimini ortaya koyabilmektir. Tez, Polonya?nın Rusya?ya yönelik uyumlu yaklaşımını değiştirdiğini ve NATO ve AB üyelikleri sonrasında bu ülkeye karşı azalan bağımlılığı nedeniyle daha iddialı bir dış politika yürütmeye başladığını savunmaktadır. Bu tez, Polonya?nın Rusya?ya yönelik dış politikasını açıklamak için ?karşılıklı bağımlılık? kavramını kullanmaktadır.Giriş ve Sonuç bölümleri dahil olmak üzere, tez altı bölümden oluşmaktadır. İkinci bölüm, Polonya-Rusya ilişkilerinin tarihsel arkaplanını incelemektedir. Üçüncü bölüm, Polonya?nın Soğuk Savaş sonrası dış politikasının temel özellikleri üzerinde durmaktadır. Dördüncü bölüm, NATO üyeliğinin Polonya?nın Rusya?ya yönelik dış politikası üzerinde etkisinin analizini yapmaktadır. Beşinci bölüm ise, AB üyeliğinin Polonya?nın Rusya?ya yönelik dış politikası üzerinde etkisini tartışmaktadır.