Ideological issues in George Orwell's works; A study of Burmese Days, Keep the Aspidistra Flying and Nineteen Eighty-Four
George Orwell'ın eserlerinin fikri temelleri; Burma Günleri, Zambak Solmasın ve Bin Dokuz Yüz Seksendört adlı eserler üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 228480
  2. Yazar: MENŞURE UMAY YURDUSEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÜRRİN ALPAKIN MARTİNEZ-CARO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma George Orwell'ın Burma Günleri, Zambak Solmasın ve Bin Dokuz Yüz Seksendört adlı romanlarını yazarın bu eserlerdeki temel siyasi fikirleri açısından incelemektedir. Öncelikle siyasi bir yazar olarak Orwell ve çağın siyasi atmosferi ele alınmaktadır. Ardından yazarın romanlarını bir propaganda aracı gibi kullnadığı öne sürülmektedir. Romanlarda en belirgin işlenen işlenen siyasi fikirler Burma Günleri'nde emperyalizm, Zambak Solmasın'da kapitalizm ve Bin Dokuz Yüz Seksendört'te de totalitarizmdir. Dolayısıyla, bu çalışma öncelikle bu konuları inceleyecek ve Orwell'ın romanlarını siyasi mesajını yayma aracı olarak nasıl kullandığını örneklendirip ortaya koyacaktır
Özet (Çeviri)
This thesis analysis George Orwell?s three novels; Burmese Days, Keep the Aspidistra Flying and Nineteen Eighty-Four in terms of the main political ideas expressed through these works. It begins with an overview of Orwell as a political writer and the political atmosphere of the era. The thesis then asserts that the novels are used as a form of propaganda by the writer. The central political ideas that appear in the novels are imperialism in Burmese Days, capitalism in Keep the Aspidistra Flying and totalitarianism in Nineteen Eighty-Four. This dissertation is therefore primarily organized around these topics, and Orwell?s use of his novels as a way of conveying his political message will be illustrated and exemplified in the study.