Model for valuation decentralized energy production
Dağınık enerji üretiminin değerlendirilmesi için model
- Tez No: 228509
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezin amacı dağınık enerji üretim sistemlerinin kullanılabilirliğini ekonomik bağlamda incelemektir. Tezin tamamında, teknolojik veya lojistik özellikler dikkate alınmamıştır. Tezin tarafsızlığını koruması amacıyla kullanılan bütün spesifikasyonlar üreticilerin kendi dökümanlarından alınmıştır. Tez boyunca varsayılan enerji piyasası dinamik bir market olarak kabul edilmiştir. Günümüzde bu tip piyasalar genel olarak büyük ölçekli borsalarda işlem görmektedir, ancak küçük ölçekli kullanıcılar için böyle bir piyasa bulunmadığı için, piyasa durumlarının oluşturulması bu marketlerden esinlenerek yaratılmışır.Değişik teknolojileri değerlendirmek için kullanılan model, piyasa fiyatları ve teknolojilerin verimliliğini kullanarak optimal değer bulmayı amaçlar. Bu optimal değer ekonomik olarak teknoloji için olabilecek en iyi değeri verecektir. Bunun sebebi açıktır, herhangi başka kullanım evin enerji harcamasını arttıracaktır.Araştırma için baz alınan ülke Hollanda olarak belirlenmiştiri bunun sebebi gerekli bilgilerin bu ülke için kolay erişilebilir olmasıdır. Araştırmanın sonuçları Hollanda için bu teknolojilerin şimdiki duruma yeterli bir iyileştirme sağlıyamadığı yönündedir. Bunun sebepleri tezin geri kalan kısmında detaylandırılmıştır fakat en önemli nokta Hollanda'daki ev enerji veriminin yüksek olmasıdır.Kısaca, model teknolojiler için olabilecek en iyi şekilde ekonomik bir analiz yapar. Teknolojik, regulasyon gibi etkenleri ele almadan sadece ekonomik bir analiz yapar. İnsanların ekonomik olarak yanlış kabul edilebilecek yatırımlar yaptığı bir gerçektir. Bu sebeple tekrar belirtmek isterim ki bu tez sadece teknolojilerin olası finansal gelirini inceler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to assess decentralized production technologies in an economical framework. Throughout the thesis, technological aspects such as smart metering or connectivity issues are ignored. All assumptions are based on specification sheets by the producers of the technologies to provide an impartial assessment.Pricing schemes for buying from the grid and selling to the grid are based on dynamic markets, like Amsterdam Power Exchange and Title Transfer Facility. Although these markets are for large scale trading, they provide a good basis for constructing future scenarios where electricity and gas are bought on variable prices rather than fixed prices.Model constructed to evaluate different technologies finds the optimal production given the technologies and prices for the period. Optimal production clearly defines an upper bound on the value of the technology as any other production increases the cost of heat and electricity of the household.In retrospect, model establishes a best case scenario for the value of such systems from an economical perspective. Technological, regulatory, and marketing aspects are not explored in this study. Only economical viability of the technologies is explored. In summary, it is common for individuals to make misinformed or wrong decisions. Effects of marketing etc. can be studied, but my belief based on this study is that these devices are not economically viable and their environmental benefits are questionable.