Analysis of real business cycle models with capital-skill complementarity
Sermaye-vasıflı işgücü tamamlayıcılığı içeren reel iş çevrimleri modellerinin incelenmesi
  1. Tez No: 228508
  2. Yazar: SİNEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFET S. GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmanın amacı, standart Cobb-Douglas üretim fonksiyonundan farklı olarak, sermaye-vasıflı işgücü tamamlayıcılığı olan bir üretim fonksiyonunun Reel İş Çevrimleri [RİÇ] modelleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Sermaye-vasıflı işgücü tamamlayıcılığı genellikle açık ekonomi modellerinde ücret eşitsizliklerini analiz etmek için kullanılmaktadır. Bu üretim fonksiyonları kapalı ekonomi RİÇ modellerinde henüz kullanılmamıştır. Tezin sonuçları göstermektedir ki, sermaye-vasıflı işgücü tamamlayıcılığı olan üretim fonksiyonlarının kullanımı, halihazırda üretim üzerindeki etkisinin sürerliği açısından sorun bulunan standart kapalı ekonomi RİÇ modellerine kıyasla daha da düşük içsel yayılma içeren uyarı yansıma fonksiyonlarına olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to analyze the effects of a production function with capital-skill complementarity, as opposed to thestandard Cobb-Douglas production function, on Real Business Cycle [RBC] models. Capital-skill complementarity is mostly used in open economy models to study the wage inequality but this production function has not been employed in closed economy real business cycle models. This paper shows that the production function with capital-skill complementarity causes even lower endogenous propagation of the impulse response functions than those of standard closed economy RBC models, which already have problems with regards to the persistence of output.